Dzień Wszystkich Świętych

Ratujmy warszawskie Powązki! 48 kwesta na renowację grobów

2022-11-01 15:35

Warszawiacy ruszyli odwiedzać cmentarze z okazji Wszystkich Świętych. Na nekropolii na Powązkach przez kilka ostatnich dni trwała kwesta na rzecz renowacji nagrobków i pomników. Zbiórka trwa do tej pory, i zakończy się dziś, po zmroku. Jej pomysłodawcą był pisarz Jerzy Waldorf. Tegoroczna akcja jest już czterdziestą ósmą z kolei.

Zbiórka pieniędzy na ratowanie grobów na warszawskich Powązkach

Trwająca w tym roku przez trzy dni kwesta rozpoczęła się w sobotę. Datki zbierane były też w niedzielę, a kwesta zakończy się po zmroku we wtorek, w dniu Wszystkich Świętych. Przy wejściu na cmentarz spotkać można aktorów, dziennikarzy, harcerzy, tancerzy, a nawet górali. Wszyscy zachęcają do złożenia datku do puszek. W tym roku do kwestowania zaproszono około 350 osób. W weekend udało się zebrać 49 tysięcy złotych. W ubiegłorocznej kweście kwota końcowa wynosiła ponad 200 tysięcy złotych. Organizatorzy zbiórki liczą na to, że uda się w tym roku pobić tę sumę. Od ubiegłego roku jest to łatwiejsze, ponieważ kilku kwestarzy nosi przy sobie również terminale do płatności kartą.

Ratujmy warszawskie Powązki! Kwesta na renowację grobów

Górale, aktorzy, harcerze - wszyscy w szczytnym celu

Dziennikarze „Super Expressu” również zajrzeli na warszawskie Powązki w dniu Wszystkich Świętych. Od razu na wejściu przywitała nas aktorka Maja Komorowska (84 l.), która przyznała, że opuściła tylko jedną zbiórkę. - To ważny dzień, ważne święto. Często myślę o tym, że jest to chyba jedyne święto, które łączy ludzi, czy mówią że są wierzący, czy mówią, że są niewierzący – o różnych przekonaniach. Wszyscy się na tym cmentarzu spotykamy – powiedziała aktorka.

Wśród kwestujących znaleźli się również górale, prosto z Zakopanego. - Hej warszawskie Powązki! - krzyczeli ubrani w tradycyjne stroje i brzdąkający metalowymi puszkami.

Udało nam się porozmawiać również z harcerzem, który należy do Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. - Powązki to taki kawałek Warszawy, który jest bardzo niedoceniany. Mogą być świetną bazą do prowadzenia zajęć edukacyjnych ale żeby tak było, muszą być widoczne i całe, odrestaurowane i czytelne. Ja osobiście zbieram teraz do puszki po to, by móc potem przyjść tu z dziećmi i pokazać im kawałek historii, taki wyjątkowy, zupełnie inny – powiedział Radosław Potrac (46 l.).

48 kwesta na warszawskich Powązkach

Pierwsza kwesta na rzecz Powązek odbyła się 1 listopada 1975 roku. Zorganizował ją, powstały rok wcześniej, Społeczny Komitet Opieki nad Starymi Powązkami. Wzięło w niej udział prawie 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Idea zbiórki na rzecz renowacji zabytków Powązek zyskała popularność i była kontynuowana również po śmierci założyciela komitetu pisarza i krytyka muzycznego Jerzego Waldorfa. W 2014 roku, Stare Powązki na mocy decyzji prezydenta Bronisława Komorowskiego uznano za pomnik historii.

Renowacja 13 nagrobków 

Konserwacja i renowacja zabytków Starych Powązek poza kwestą finansowana jest z dotacji Warszawy, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także pieniędzy otrzymanych przez darczyńców – prywatnych osób, firm lub instytucji. Z tegorocznych datków planowane jest odrestaurowanie 13 nagrobków z północnej Alei Katakumbowej.

Sonda
Lubisz zwiedzać cmentarze?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki