RIO blokuje uchwałę Rady Warszawy. Będzie trudniej o dotację do wymiany kopciucha

i

Autor: Pixabay RIO blokuje uchwałę Rady Warszawy. Będzie trudniej o dotację do wymiany kopciucha

Afera w stolicy

RIO blokuje uchwałę Rady Warszawy. Będzie trudniej o dotację do wymiany kopciucha

2022-07-25 18:25

Od nowego roku mieszkańcy, którzy nie wymienią "kopciuchów", narażeni będą na wysokie kary finansowe. Rada Warszawy chciała ułatwić wymianę starego pieca osobom, które nie posiadają udokumentowanego prawa do dysponowania nieruchomością. Na drodze stanęła jednak Regionalna Izba Obrachunkowa, która uchwałę zablokowała.

Wymiana "kopciuchów" w Warszawie

Tylko do 31 grudnia 2022 r. można składać wnioski o dofinansowanie na wymianę „kopciucha”. Ci, którzy nie wystąpią o dotację w tym terminie, będą musieli pokryć koszt inwestycje z własnej kieszeni. Od 1 stycznia 2023 r. będzie bowiem obowiązywał zakaz użytkowania bezklasowych źródeł ciepła na Mazowszu. Za korzystanie z „kopciucha” nakładane będą wysokie kary finansowe.

Nie przegap: Warszawa. Poziom wody w Wiśle spadł poniżej 40 centymetrów. Wstrzymano kursowanie promów

"Warszawiacy mogą również liczyć na wsparcie finansowe miasta w przypadku: inwestycji związanych z instalacją odnawialnych źródeł energii (OZE), likwidacji zbiorników bezodpływowych z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości, usuwania oraz unieszkodliwiania wyrobów/odpadów zawierających azbest, a także małej retencji" - podaje ratusz.

RIO blokuje uchwalę Rady Warszawy

Miasto chciało ułatwić warszawiakom likwidację źródeł ciepła na paliwo stałe oraz usuwanie i unieszkodliwianie wyrobów/odpadów zawierających azbest. Powstała więc uchwała Rady Warszawy, która umożliwiała wnioskowanie o dotacje miejskie na te inwestycje również przez mieszkańców nieposiadających udokumentowanego prawa do dysponowania nieruchomością. Tej możliwości dofinansowania warszawiacy jednak mieć nie będą. RIO powiedziała stanowcze "NIE" i orzekła nieważność nowej uchwały dotacyjnej na inwestycje ekologiczne w Warszawie.

- Zakwestionowanie uchwały przez Izbę wpływa na mieszkańców miasta znajdujących się w trudnej sytuacji, którzy chcieliby wymienić nieefektywne źródło ciepła lub usunąć azbest, ale nie mają prawa do dysponowania nieruchomością. Orzeczenie może również ograniczyć potencjalną liczbę wniosków na takie inwestycje w stolicy - poinformował ratusz.

Regionalna Izba Obrachunkowa zablokowała również nowe dofinansowanie – na zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej oraz jej zazielenianie. Warszawiacy nie będą mogli zatem liczyć na wsparcie miasta w likwidacji szczelnych, nieprzepuszczalnych dla wody nawierzchni. - Nowa uchwała zakładała dofinansowanie w wysokości nawet 70% kosztów realizacji inwestycji - przekazał ratusz.

- Rada m.st. Warszawy zgodziła się także na zwiększenie kwoty dotacji na likwidację zbiorników bezodpływowych wraz z budową przyłącza kanalizacyjnego do nieruchomości. Orzeczenie Regionalnej Izby Obrachunkowej oznacza, że wsparcie finansowe pozostanie na dotychczasowym poziomie - dodają władze miasta.

Jak płacić mniejsze rachunki dzięki inwestowaniu w ekologię
Sonda
Czy dbasz o środowisko?
Nasi Partnerzy polecają