WISŁA WYSYCHA!

Warszawa. Poziom wody w Wiśle spadł poniżej 40 centymetrów. Wstrzymano kursowanie promów

2022-07-25 12:01

Wisła odsłania coraz więcej dna! W wielu miejscach wynurzają się kamienie i malutkie piaszczyste wysepki, które zazwyczaj były przykryte wodą. Poziom wody w Wiśle cały czas spada. Dane z godziny 6 rano 25 lipca mówią już o 31 centymetrach! Przez niski poziom wody wstrzymano również kursowanie Warszawskich Linii Turystycznych, o czym powiadomił Warszawski Transport Publiczny.

Wisła z prawie rekordowym poziomem wody

Poprzedni rekordowy poziom wody w Wiśle mogliśmy obserwować w 2015 i 2018 roku. Wtedy poziom rzeki spadł do jedynych 26 centymetrów. Dzisiejsze pomiary nie napawają optymizmem, ponieważ poziom Wisły spadł już do 31 centymetrów! Czy rekord zostanie ponownie pobity?

W niedzielę wodowskaz na wysokości Bulwarów Wiślanych wskazywał 34 centymetry. Wystarczył dzień, by rzeka opadła o kolejne trzy centymetry. A dane Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej pokazują, że od czwartku spadek jest systematyczny.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wisła wysycha, tak źle nie było od lat. „Wszyscy to odczujemy”

Wstrzymanie kursowania promów Warszawskich Linii Turystycznych

Z powodu zbyt niskiego poziomu rzeki do odwołania wstrzymano kursowanie promów wodnych Słonki, Pliszki i Wilgi. Warszawski Transport Publiczny przekazał takie informacje już w piątek, 22 lipca.

Z uwagi na niski stan wody kursowanie promów: Słonka, Pliszka i Wilga, zostaje zawieszone do odwołania. Przepraszamy za utrudnienia – czytamy w mediach społecznościowych WTP.

Niestety, to nie pierwsza taka sytuacja w te wakacje. Na początku lipca przerwano przeprawy również z powodu niskiego poziomu rzeki, który wtedy osiągnął 37 centymetrów.

W Warszawie będzie ciepło i może padać

Po kilku tygodniach bez jakichkolwiek opadów możemy spodziewać się, że najbliższy tydzień, zaczynając od 25 lipca, przyniesie delikatne opady deszczu. Zapowiadane są one między innymi we wtorek, 26 lipca oraz w niedzielę, 31 lipca.

Temperatura w tygodniu będzie utrzymywać się na poziomie 25 stopni Celsjusza, jednak przez większość czasu niebo zostanie przykryte chmurami.

NIE PRZEGAP: Rozpoczął się sezon utonięć. Dlaczego Wisłą jest taką niebezpieczną rzeką?

Łodzie szorują po dnie. Rekordowo niski stan wody w Wiśle
Sonda
Lubisz spędzać czas wolny nad Wisłą?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki