Kiedy otwarcie ronda Dmowskiego? Będą przejścia dla pieszych i przejazdy dla rowerów

2022-05-11 5:10
Koniec przebudowy ronda Dmowskiego. Wiemy kiedy uroczyste otwarcie
Autor: Paweł Dąbrowski/Super Express

Nadchodzi koniec uciążliwego remontu ronda Dmowskiego w stolicy. Zgodnie z planem Rafała Trzaskowskiego, dotyczącym Nowego Centrum Warszawy, wokół ronda Dmowskiego w Śródmieściu powstały cztery naziemne przejścia dla pieszych. Opóźniona inwestycja w końcu doczekała się finiszu. Prezydent wyjawił kiedy odbędzie się uroczyste otwarcie.

Kończą się prace na rondzie Dmowskiego. Wokół powstały cztery przejścia dla pieszych z azylami między jezdniami. Są też przejazdy rowerowe, które połączą oddzielone odcinki trasy rowerowej wzdłuż ul. Marszałkowskiej. Na rondzie i wokół niego pojawiło się ponad 20 tysięcy roślin. Nowe drzewa (platany, dęby i lipy) znalazły się między innymi na wyspie ronda i przy przystankach tramwajowych.

Tak przebudowane skrzyżowanie miało być oddane do użytku na początku roku. Niestety, jak twierdzili drogowcy, budowa się przedłużała ze względu na… listopadowy Marsz Niepodległości. Przed świętem ze względów bezpieczeństwa z krzyżówki trzeba było uprzątnąć składowane tam materiały budowlane, które mogły prowokować chuliganów do burd podczas marszu. Zasypać piaskiem trzeba było też znaczny remontowany obszar. Po obchodach, które okazały się wyjątkowo spokojne, drogowcy musieli przywrócić plac budowy i zwieźć z powrotem krawężniki, kostkę brukową i niezbędny sprzęt. Takie „sprzątanie bezpieczeństwa” kosztowało miasto 400 tys. zł. O zwrot tej kwoty toczy się batalia w sądzie z wojewodą mazowieckim, który zarządził usunięcie materiałów z ronda.

Po wspomnianych wyżej wydarzeniach Zarząd Dróg Miejskich podpisał z firmą Balzola, czyli wykonawcą robót, aneks przesuwający zakończenie prac na koniec maja. Z tej obietnicy urzędnicy i robotnicy się już wywiązali. Rondo nabrało zamierzonego kształtu, a pracownicy wykonują dosłownie ostatnie poprawki. Kiedy zatem oficjalnie Rafał Trzaskowski przetnie wstęgę? Wyjawił to w środę, 11 maja, podczas spotkania ze stołecznymi dziennikarzami. - Rondo Dmowskiego otworzymy oficjalnie już w piątek – przekazał prezydent. Uroczystość ma się odbyć 13 maja, o godz. 11.00.

Przebudowa ronda u zbiegu ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich wyniosła blisko 12 mln zł.

Sonda
Czy przebudowa ronda Dmowskiego jest potrzebna?
Rondo Dmowskiego w trakcie remontu. Tak zmienia się centrum Warszawy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE