Rozbudują Muzeum Powstania Warszawskiego
W lipcu ubiegłego roku – tuż przed 80. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego – premier Donald Tuska obiecał, że rząd przeznaczy 100 mln zł na rozbudowę Muzeum Powstania. Ale pieniądze formalnie nie mogły wpłynąć. Aby obietnica premiera mogła się spełnić, trzeba było zmodyfikować formułę prawną muzeum, Rada Warszawy dała na to zgodę i od 1 czerwca jest to instytucja prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury.
A skoro obiecane 100 mln zł jest, można wreszcie przystąpić do planowanej od lat metamorfozy. Muzeum Powstania rozrośnie się na teren zielonej skarpy od strony ul. Towarowej, na której dziś stoi drewniany, tymczasowy Pawilon na Lato. Od tej strony powstanie pawilon wejściowy z kasami i szatnią, audytorium i salą wystaw czasowych. Od tej strony do muzeum będą wjeżdżać wycieczki – dziś autokary parkują na stosunkowo ciasnej Przyokopowej, pod bramą MPW.
Czytaj dalej pod materiałem wideo.
Jak długo potrwa przebudowa?
Są też zmiany w znanej od kilku lat koncepcji architektonicznej, przygotowanej przez pracownię Mirosława Nizio.
- Po rozmowach z dyrekcją muzeum została ona trochę uszczuplona. Nie będzie m.in. dużego magazynu na eksponaty, który miał powstać tuż przy istniejącym budynku – mówi wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. I zapowiada, że jeszcze w czerwcu zostanie ogłoszony przetarg na wykonawcę tej przełomowej dla gości obleganego wciąż Muzeum Powstania – inwestycji.
Prace budowlane mają potrwać do trzech lat. Ile do tych stu milionów od premiera będzie musiało dołożyć miasto z własnego budżetu – okaże się po rozstrzygnięciu przetargu.