Warszawa: Rusza budowa nowej linii tramwajowej. Za 205 mln zł

2022-01-28 6:24
Wkrótce nowe tory tramwajowe! Zobacz gdzie zostały zaplanowane
Autor: MAREK ZIELIŃSKI/SUPER EXPRESS, TRAMWAJE WARSZAWSKIE Wkrótce nowe tory tramwajowe! Zobacz gdzie zostały zaplanowane

Tramwajarze szykują się do budowy nowej trasy na ul. Kasprzaka. W marcu mają zryć ulicę na odcinku od ul. Wolskiej do Skierniewickiej. Po modernizacji trwającej 20 miesięcy ma być tam bardziej zielono i wygodniej dla pasażerów. Około 2,3 kilometrowy odcinek torów ma zapewnić kilkuminutowe połączenie z metrem, po którym będą jeździły nowe, koreańskie Hyundaie Rotem, czyli tramwaje niedawno zakupione przez Warszawę.

Wraz z początkiem sezonu budowlanego ma ruszyć budowa nowej trasy tramwajowej na ul. Kasprzaka. Nieoficjalnie wiadomo, że prace rozpoczną się między 10 a 15 marca. Wykonawcą inwestycji jest firma Strabag, która już od października ubiegłego roku przygotowuje teren do modernizacji. To wtedy tramwajarze podpisali umowę na budowę, wartą aż 205,4 mln zł.

Wraz z rozpoczęciem prac, ekipy budowlane pojawią się na dwóch końcach nowo budowanej trasy. Na krzyżówce z ulicą Wolską pierwsza ekipa będzie działała przy stopniowej rozbiórce obecnie funkcjonującego przejścia podziemnego i budowie nowego. - Przejście to będzie prowadziło do przystanku tramwajowego. Sam przystanek znajdzie się jeszcze niżej, w miejscu gdzie dziś znajduje się jezdnia. Dzięki temu ruch tramwajowy będzie oddzielony od ruchu samochodowego – tłumaczy rzecznik Tramwajów Warszawskich, Maciej Dutkiewicz. Na perony i do przejścia będzie można dostać się za pomocą schodów, wind i pochylni. - Na czas przebudowy przejścia jezdnia będzie musiała być tymczasowo zwężona – dodał rzecznik TW. Kolejne prace wykonawca będzie prowadził na drugim krańcu inwestycji. Będą to roboty związane z instalacją podziemnego kabla zasilającego w okolicach skrzyżowania z ul. Karolkową.

Na terenie całej inwestycji są łącznie 803 drzewa. 19 z nich ma zostać wycięte ze względu na kolizję z planowaną inwestycją. - Jest to nieuniknione. Za to, w ramach projektu nasadzimy tam 94 nowe, dorodne drzewa – skomentował Maciej Dutkiewicz.

Budowa ma się zakończyć w 2023 roku. Wykonawca ma 20 miesięcy na realizację zadania. Projekt, prócz samej przebudowy, przewiduje dostawę tablic systemu informacji pasażerskiej i zakup 10 tramwajów Hyundai Rotem, które będą woziły mieszkańców Warszawy nowo wybudowaną trasą. Dodatkowe informacje, zdjęcia, plany, mapy i relacje z budowy znajdziemy na stronie www.tramwajnakasprzaka.pl.

Sonda
Lubisz jeździć tramwajami?
'Budowa torowiska tramwajowego na ulicy Kasprzaka
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE