Pies

i

Autor: Canva.com

Ruszyło bezpłatne czipowanie warszawskich psów i kotów! [ZOBACZ JAK]

2020-03-11 13:15

Ruszyło bezpłatne czipowanie warszawskich psów i kotów. To doskonała okazja, by swoje zwierzę poddać też sterylizacji lub kastracji. Stolica dofinansowuje te zabiegi u czworonogów. Mieszkańcy mogą zapisać pupila na zabieg do wybranych placówek weterynaryjnych.

Znakowanie zwierząt znacznie pomaga w ich identyfikacji w razie, gdy nasz podopieczny się zgubi.

Każdy właściciel, który zaczipuje pupila, ma większą pewność, że jego kot bądź pies wróci do domu. Co więcej, zabieg sterylizacji i kastracji jest bardziej bezpieczny dla zwierząt, niż podawanie antykoncepcyjnych środków hormonalnych, które mają niepożądane działania uboczne.

ZOBACZ TEŻ: KORONAWIRUS: Premier ZAMYKA wszystkie szkoły!

Czym jest czipowanie?

Czipowanie (elektroniczne znakowanie) to metoda zapobiegania bezdomności zwierząt umożliwiająca w przypadku zaginięcia zwierzęcia szybkie ustalenie jego właściciela. Elektroniczny czip jest wielkości ziarenka ryżu, nie przeszkadza zwierzęciu i nie powoduje reakcji alergicznych. Jest on wprowadzany podskórnie na szyi lub między łopatkami i może działać nawet kilkadziesiąt lat!

Jak zgłosić czworonoga?

Wystarczy wypełnić wiosek w placówce weterynaryjnej, pokazać dowód tożsamości oraz książeczkę zdrowia lub paszport psa bądź kota. Z tej możliwości skorzystać mogą wszyscy mieszkańcy, w jednym z wybranych zakładów leczniczych, bez względu na dzielnicę zamieszkania.

ZOBACZ TEŻ: Szpital Dziecięcy na ul. Kopernika wstrzymuje operacje z powodu braku środków ochronnych!

Jakie warunki musi spełnić zwierzak?

Warunkiem jest ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia, a dodatkowo w przypadku psów, aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Warunki:

  • wypełnienie w dwóch egzemplarzach przez właściciela/organizację pozarządową/inny podmiot wniosku o wykonanie zabiegu elektronicznego oznakowania psa/kota. Formularze są dostępne w zakładach leczniczych,
  • okazanie dowodu tożsamości,
  • okazanie dokumentu potwierdzającego prawo do zwierzęcia (np. książeczka zdrowia, paszport psa/kota),
  • ukończenie przez zwierzę 12 tygodnia życia,
  • w przypadku psów wymagane jest, aby pies posiadał aktualne szczepienie przeciwko wściekliźnie.

Po zaczipowaniu właściciel otrzymuje podpisany przez lekarza egzemplarz wniosku, a dane dotyczące zwierzęcia i jego właściciela są wprowadzane do Międzynarodowej Bazy Danych SAFE-ANIMAL, w terminie do 5 dni od dnia wszczepienia mikroprocesora.

W latach 2007-2019 elektronicznemu znakowaniu w ramach akcji prowadzonej przez Warszawę poddano 100 839 psów i kotów. Akcja trwa do 31 grudnia.

Koronawirus: Szkoły w całej Polsce zostaną zamknięte. Jest OFICJALNA decyzja premiera.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki