Sanepid masowo wysyła na kwarantannę?! Sprawdź, czy dostałeś SMS

2021-09-27 15:26
sms
Autor: pixabay.com

Pandemia koronawirusa znowu nabiera tempa, a mieszkańcy coraz częściej dostają wiadomości o rzekomej kwarantannie. Czy sanepid rzeczywiście zaczął wysyłać mieszkańców stolicy na izolację? Uwaga, to mogą być oszuści! Jeśli damy się nabrać możemy ponieść ogromne konsekwencje. Przestępcy czyhają bowiem na nasze dane i hasła, a to może oznaczać utratę wszystkich oszczędności.

Przestępcy nie odpuszczą żadnej okazji do nieuczciwego wzbogacenia się cudzym kosztem. W związku z pandemią koronawirusa zaczęli wysyłać SMS-y z informacją o obowiązku odbycia kwarantanny. Do każdej z wiadomości załączają link, w który rzekomo należy kliknąć w celu uzyskania dodatkowych informacji. Policja przestrzega, że to pułapka. Wejście w podane łącze grozi zainstalowaniem na telefonie złośliwego oprogramowania i wyciekiem wrażliwych danych: haseł i danych osobowych, które mogą posłużyć do włamania na konta, np. w banku.

Przykładowa wiadomość może wyglądać tak: „Zostałeś skierowany do odbywania 10-dniowej kwarantanny z powodu zakażenia w Twoim najbliższym otoczeniu. Więcej informacji na stronie”. Na końcu wiadomości oszuści załączają link do rzekomej strony. Kliknięcie w niego może przekierować nas do niebezpiecznej strony internetowej lub zainstalować na telefonie aplikacje szpiegującą. 

To popularna ostatnio metoda, jednak przestępcy sięgają również po inne podstępy. Fałszywe wiadomości mogą dotyczyć np. wystawienia e-recepty, znalezionych wartościowych rzeczy osobistych lub opłacenia przesyłki. Kreatywność wyłudzaczy nie zna granic, dlatego policja apeluje o nie otwieranie przesłanych w wiadomości linków. Ostrzeżenie w kwestii fałszywych skierowań na kwarantannę wydał również Główny Inspektor Sanitarny. - Prosimy o nieotwieranie linku i usunięcie wiadomości z telefonu - czytamy w komunikacie. GIS podkreśla, że kwarantanna nakładana jest automatycznie przy przekraczaniu granicy lub na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez inspektora sanitarnego. 

Sonda
Czy dostałeś kiedyś SMS z podejrzanym linkiem?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE