Gdzie można się ukryć?

Schrony w Warszawie. Gdzie można się ukryć w sytuacji zagrożenia? Urzędnicy pracują nad mapą schronów przeciwatomowych

2022-10-11 13:33

Gdzie są schrony w Warszawie? Czy w Warszawie są schrony przeciwatomowe? Gdzie ukryć się w sytuacji zagrożenia? Nikt tego nie wie. Stołeczni urzędnicy pracują nad stworzeniem mapy schronów w mieście. - Nie nazywałbym tego schronami a bardziej miejscami ukrycia – precyzuje Michał Domaradzki, szef biura bezpieczeństwa w ratuszu. Chodzi o to, by warszawiacy wiedzieli, gdzie w ich okolicy znajduje się podziemne miejsce ukrycia na wypadek zagrożenia. Na listę trafiają piwnice pod blokami, garaże, podziemia hoteli, szkół i prywatnych bloków. Gdzie są schrony w Warszawie? Zobacz w GALERII

Gdzie są schrony w Warszawie? Mapa schronów

- Nie zamierzamy wzbudzać społecznego niepokoju. Chcemy po prostu wiedzieć jakim potencjałem dysponuje Warszawa na wypadek zagrożenia. A lepiej być na nie przygotowanym – mówi nam Michał Domaradzki, były komendant stołecznej policji, dziś dyrektor miejskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. – W polskim systemie prawnym od połowy 2004 roku nie ma zdefiniowanego pojęcia schronu czy budowli ochronnej. Dlatego prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski podjął decyzję o przygotowaniu takiego zestawienia. Prace nad zewidencjonowaniem potencjalnych schronów trwają od kilku miesięcy. Dwóch pracowników żmudnie analizuje m.in. decyzje straży pożarnej dotyczące dopuszczenia powierzchni budynków do użytku - chodzi m.in. o podziemia budynków publicznych – centrów handlowych, hoteli, stadionów a także piwnic w blokach wielorodzinnych. Przejrzeli już ponad 2 tysiące takich decyzji. 

Schrony w Warszawie. Stadiony, metro, Złote Tarasy

Ponieważ Polska nie ma dziś żadnych uregulowań prawnych dotyczących schronów, warszawscy urzędnicy przyjęli, że uwzględniają pomieszczenia, nad którymi jest co najmniej 50-60 cm żelbetowej konstrukcji - takie, które wytrzymałyby na wypadek eksplodowania bomby. Oraz takie, które wytrzymają 240 minut ciągłego ognia. - Zewidencjonowaliśmy 1,5 mln m.kw. użytecznej i bezpiecznej powierzchni pod budynkami wielorodzinnymi i 700 tys. m.kw. pod budynkami publicznymi. Takim potencjalnym miejscem ukrycia będą wszystkie stacje metra, duże przestrzenie mają też Stadion Narodowy i stadion Legii, garaże na przykład pod Złotymi Tarasami czy innymi galeriami handlowymi - wylicza Michał Domaradzki.

Aplikacja z mapą „schronów” ma być gotowa do końca roku. By jednak mogła zostać upubliczniona, potrzeba ustawy o ochronie ludności. Chodzi o to, by właściciele garaży w wypadku zagrożenia mieli obowiązek udostępnienia ich innym. - Ale obyśmy nigdy nie musieli do tych podziemi w dramatycznych okolicznościach schodzić – konkluduje Michał Domaradzki.

Tak wygląda schron przeciwatomowy w Warszawie
Sonda
Czy wiesz, gdzie znajduje się najbliższy schron?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają