Fatalna jakość powietrza w Warszawie. Tak źle nie było od miesięcy. Stolica dusi się od smogu

i

Autor: MKU Smog w Warszawie

Fatalna jakość powietrza w Warszawie. Tak źle nie było od miesięcy. Stolica dusi się od smogu

2020-12-22 8:13

W czwartek, 22 grudnia do Warszawy powrócił smog. Jakość powietrza jest najgorsza od wielu miesięcy. Normy są przekroczone we wszystkich dzielnicach od kilkudziesięciu do nawet trzystu procent. Najgorzej jest w Śródmieściu i na Wilanowie. Jakie są prognozy synoptyków? Kiedy jakość powietrza w Warszawie może się poprawić?

Smog w Warszawie 22.12.2020. Bardzo zła jakość powietrza

Czy dzisiaj, 22 grudnia w Warszawie jest smog i występuje zanieczyszczenie powietrza? Zanim wyjdziesz na zewnątrz, sprawdź stężenie pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5, by wiedzieć, jaki obecnie jest stan powietrza w Warszawie. Smog jest bowiem poważnym zagrożeniem dla zdrowia - szczególnie osób starszych i dzieci. 

Mieszkańcy Warszawy, którzy wybierają się na dwór, powinni uważać. Powietrze stolicy zdecydowanie nie należy do najczystszych. I choć dużo gorsza sytuacja panuje w Krakowie czy na Śląsku, to jednak w stolicy nie jest o wiele lepiej. 

Według danych ze stacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska przy al. Niepodległości w Warszawie, normy zanieczyszczeń PM2,5 zostały przekroczone i wyniosły 177%. Dużo gorsze pomiary notują jednak stacje w dzielnicach. 

Jak wynika z informacji publikowanych przez Airly, na innej stacji w rejonie Mokotowa wskaźniki zostały przekroczone o ponad 200%. Nie lepiej jest w okolicy Wilanowa, Wawra czy Saskiej Kępy. W całej Warszawie wartości pyłów zawieszonych są większe od dopuszczalnej normy.

Prognozy jakości powietrza na najbliższe dni są jednak optymistyczne. Meteorolodzy zapowiadają silny wiatr, który oczyści powietrze ze smogu.

Czym jest smog?

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, smog aerozolowy (zimowy) to zjawisko występowania wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu. 

GIOŚ
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska

Można go zaobserwować głównie w okresie jesienno-zimowym. Składają się na niego jednocześnie trzy czynniki. Pierwszym, kluczowym czynnikiem, jest pierwotna emisja pyłu do powietrza. Drugim to emisja zanieczyszczeń gazowych do powietrza i powstawanie pyłu wtórnego w wyniku reakcji chemicznych zachodzących w atmosferze. Trzecim czynnikiem są warunki meteorologiczne sprzyjające kumulacji zanieczyszczeń takie jak cisza wiatrowa, silna inwersja termiczna, zamglenie czy średnia dobowa temperatura powietrza poniżej 5˚C. Sytuacje takie mogą mieć charakter lokalny, regionalny, a nawet ponadregionalny, gdy dotyczą znacznego obszaru Polski lub Polski i krajów ościennych. Mogą trwać od jednego do kilku dni, a w przypadkach ekstremalnych nawet kilkanaście dni.

W skład smogu wchodzą m.in. pyły zawieszone, węglowodory, tlenki azotu, dwutlenek siarki, tlenek węgla oraz ozon.

Z czego składa się smog?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki