Pomnik przyrody przegrał z naturą. Słynna Sosna Falenicka złamała się pod zwałami śniegu

i

Autor: Tadeusz Mróz

Sosna falenicka przegrała ze śniegiem. Legendarne drzewo już nie wygląda tak samo

2022-04-02 13:21

Przykre wieści, najsłynniejsze drzewo w Falenicy jest poważnie zagrożone. Warszawski pomnik przyrody, czyli Sosna Falenicka walczy z naporem mokrego śniegu. W sobotę (2 kwietnia) rano strażacy musieli interweniować i wyciąć uszkodzony konar, który niebezpiecznie zawisł nad jezdnią pod naporem mokrego śniegu. Na miejscu zjawili się przedstawiciele urzędu miasta, którzy podjęli decyzję o wycięciu uszkodzonych gałęzi.

Strażacy otrzymali zgłoszenie o niebezpiecznie obciążonych gałęziach o godzinie 10:40. Drzewo niebezpiecznie pochyliło się nad jezdnią, konieczne było podcięcie gałęzi, bo samochody nie mogły swobodnie się poruszać. - Zabezpieczyliśmy teren w pobliżu jezdni ul. Patriotów, nad którą zarwał się konar drzewa. Jest to pomnik przyrody, dlatego zanim przystąpiliśmy do prac, konieczna była decyzja urzędników – relacjonował Bartosz Maciąg ze stołecznej straży pożarnej.

Na miejscu zjawili się przedstawiciele Biura Ochrony Środowiska w Warszawie. Specjaliści podjęli decyzję o wycięciu uszkodzonego konaru. Prace przeprowadzili strażacy z Komendy Miejskiej. Drzewo znajduje się pod szczególną ochroną, gdyż od 2021 roku jest pomnikiem przyrody. Stało się tak po długich bataliach urzędowych. - To jeden z symboli naszej dzielnicy – twierdzą mieszkańcy.

Jedyne takie drzewo w Warszawie

Sosna Falenicka o mały włos uniknęła wycinki. Drzewo miało zostać ścięte z uwagi na prace przy przebudowie pobliskiej linii kolejowej. Na szczęście udało się wywalczyć jego specjalny status.

Unikalne walory drzewa

Specjaliści określają jej wiek na 50 lat. Ma wysokość 7,5 metra i obwód pnia 212 centymetrów. Od wycinku uchronił je niezwykły kształt. Według ekspertyzy jest to „drzewo o dużej wartości przyrodniczej i krajobrazowej, ma ciekawy kształt pnia i korony, które tworzą charakterystyczną sylwetkę o unikalnych walorach.

Sonda
Czy drzewa rosnące wzdłuż dróg powinny być wycięte?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE