Sensacja w Jadowie

Spektakularne odkrycie na Mazowszu. Poszukiwacze znaleźli krzyżacki skarb! Sensacja w Jadowie

2022-12-21 20:45

Wielkie odkrycie! Wojewódzki konserwator zabytków przekazał sensacyjne wieści. Pasjonaci historii i archeologii odkryli 18 srebrnych krzyżackich monet z drugiej połowy XIV wieku. Członkowie Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego znaleźli skarb na terenie Jadowa. - To cenne znalezisko – nie kryje słów uznania prof. Jakub Lewicki.

Wielkie odkrycie. Krzyżacki skarb na Mazowszu!

O niecodziennym, znalezisku wojewódzki konserwator poinformował w mediach społecznościowych. - 18 srebrnych krzyżackich monet ? z drugiej połowy XIV wieku odkryli na terenie Jadowa - członkowie Jadowskiego Stowarzyszenia Historycznego. To depozyt sakiewkowy. Jest najprawdopodobniej największym skarbem krzyżackim znalezionym na Mazowszu. Pierwszych czternaście monet pasjonaci historii i archeologii odkryli pod koniec września. Niezwłocznie poinformowali Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który zlecił prace archeologiczne. Uczestniczyli w nich archeolog i przedstawiciele JSH. W ich trakcie mimo niesprzyjającej pogody odnaleźli jeszcze cztery monety – informują urzędnicy.

Jak skarb znalazł się w ziemi? Okazuje się, że prawdopodobnie jakiś rycerz po prostu go zgubił! - Prace nie wykazały śladów po celowym deponowaniu skarbu. Odkrycie uznano za zagubiony depozyt sakiewkowy – twierdzą konserwatorzy. Monety trafiły do specjalistów z Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Sonda
Czy wydobywanie z ziemi obiektów archeologicznych powinno być karane?