Skuty siedemnastolatek- strajk kobiet

i

Autor: MAREK KUDELSKI/SUPER EXPRESS Skuty siedemnastolatek- strajk kobiet

Strajk Kobiet w Warszawie. Zamieszki i ostra reakcja policji [ZAPIS RELACJI]

Blokada Sejmu 18.11.2020. Ogólnopolski Strajk Kobiet zapowiedział na środę, 18 listopada, "Blokadę Sejmu". Kobiety kolejny raz wyszły na ulice, by protestować przeciwko zniesieniu kompromisu aborcyjnego. Uczestnicy demonstracji zgromadzili się przed gmachem Sejmu, gdzie miała toczyć się dyskusja nad dwoma projektami ustawy, które przygotowali prezydent Andrzej Duda i minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Budynek parlamentu został szczelnie odgrodzony metalowymi barierami. Po kilkudziesięciu minutach Strajk Kobiet przeniósł się na ulice Warszawy. Doszło do zamieszek, a policja użyła gazu pieprzowego i siły fizycznej. Zobacz zapis relacji minuta po minucie na se.pl.

Blokada Sejmu. Ogólnopolski Strajk Kobiet wychodzi na ulice

"Blokada Sejmu" zapowiedziana na 18 listopada przez Ogólnopolski Strajk Kobiet rozpoczęła się o godz. 18. Była to kolejna odsłona protestów, przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego, które znosi kompromis aborcyjny. Kobiety po raz kolejny wyszły na ulice i zgromadziły się pod gmachem Sejmu na ul. Wiejskiej. To właśnie tam politycy mieli dyskutować na temat dwóch projektów ustaw odnoszących się bezpośrednio do zakazu aborcji ze względu na wady letalne płodu. Przygotowali je prezydent Andrzej Duda oraz minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Żadna z propozycji nie zadowala jednak protestujących kobiet, które domagają się wolności oraz prawa do decydowania o sobie bez ingerencji władz państwa czy kościoła. Organizatorki środowej "Blokady Sejmu" nie wykluczają, że manifestacja przeciągnie się również na czwartek. Od rana na Wiejskiej trwała pełna mobilizacja protestujących i sił policyjnych, które zjechały do stolicy z całej Polski. Co więcej, wokół gmachu Sejmu oraz siedziby TVP pojawiły się setki metalowych barierek. W czasie środowych protestów doszło do starć z policką, która użyła gazu pieprzowego i siły wobec demonstrantów. Zobacz zapis naszej relacji na żywo na se.pl!

BLOKADA SEJMU 18.11.2020 - ZAPIS RELACJI NA ŻYWO:

Strajk kobiet blokuje sejm

23:00 Strajk Kobiet planuje kolejne protesty

Kolejne protesty kobiet zostały zapowiedziane na czwartek, 19 listopada. Na razie przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet nie przedstawiły szczegółów. Tymczasem kończymy naszą relację na żywo ze środowego protestu. Poniżej zobaczcie jej zapis minuta po minucie.

22:55 Coraz mniej protestujących

Na pl. Powstańców Warszawy jest coraz mniej protestujących. Stoją pojedyncze grupki osób. Policja otacza teren. Z relacji fotoreporterów wynika, że na miejscu jest dużo "tajniaków", którzy wyciągają ludzi ze środka i wlepiają mandaty.

22:40 Manifestacja dobiega końca

Strajk Kobiet powoli dobiega końca. Zmniejsza się również liczba policjantów na pl. Powstańców Warszawy. Radiowozy stopniowo odjeżdżają.

22:30 Protestujący zrobili własną barykadę

Jak przekazał nam nasz reporter, na ul. Wareckiej protestujący zrobili barykadę z… hulajnóg elektrycznych.

22:00 Organizatorka strajku zaatakowana gazem

Policja użyła gazu na pl. Powstańców Warszawy. Poszkodowana została m.in. organizatorka protestu - Marta Lempart.

21:50 Policja użyła gazu wobec protestujących

Sytuacja podczas protestu robi się bardzo gorąca. Policja użyła gazu wobec protestujących ludzi.

21:35 Policja zatrzymała kolejne osoby

Na ul. Wareckiej policja aresztowała kilkanaście osób. Kajdankami został skuty m.in. 17-latek.

21:25 Policjant popchnął wicemarszałka Sejmu

Z krótkiego nagrania zamieszczonego na Twitterze wynika, że funkcjonariusze wylegitymowali również wicemarszałka Sejmu Włodzimierza Czarzastego. Polityk został również popchnięty przez jednego z policjantów

21:20 Kobieta poszkodowana w proteście

Jak przekazał nasz reporter, podczas wyprowadzania dwóch zatrzymanych osób doszło do przepychanek. W ich wyniku kobieta upadła i uderzyła się w głowę. Poszkodowana spędziła 15 min w karetce. Aktualnie część osób jest otoczonych przez policję. Tłum skanduje: "Puśćcie ich!".

21:05 Strajk Kobiet rusza dalej

Manifestujący tłum ruszył spod siedziby TVP. Kieruje się w stronę ul. Wareckiej. Jak przekazał nasz reporter, niektórzy protestujący opuszczają już plac, ale są spisywani przez policję. Doszło również do przepychanek z funkcjonariuszami. Zatrzymano dwie osoby. Ludzie krzyczą: "Puśćcie go!".

20:55 Policja będzie legitymować protestujących

Funkcjonariusze ostrzegają: "Policja wzywa do zachowania zgodnego z prawem. Należy wykonywać polecenia policjanta dokonującego legitymowania" słychać z megafonu. Funkcjonariusze policji rozpoczęli już legitymowanie uczestników protestu. Podchodzą do osób stojących samotnie lub w mniejszych grupkach.

20:35 Uczestnicy protestu przemówili

Pod siedzibą TVP przed chwilą przemawiali organizatorzy, a także uczestnicy protestu. Opowiadali, dlaczego protestują. Z głośników leci piosenka "J...ć PiS". Tłum śpiewa i tańczy.

20:20 Tłum skanduje pod siedzibą TVP

Tłum protestujących dotarł już pod siedzibę TVP. Ta również odgrodzona jest metalowymi barierkami i obstawiona policją. Ludzie skandują: "Mamy prawo protestować" i "TVP łże".

20:55 Policja legitymuje protestujących

Funkcjonariusze ostrzegają: “Policja wzywa do zachowania zgodnego z prawem. Należy wykonywać polecenia policjanta dokonującego legitymowania” słychać z megafonu. Po komunikatach funkcjonariusze policji rozpoczęli legitymowanie uczestników protestu. Podchodzą przede wszystkim do osób stojących samotnie lub w mniejszych grupkach.

20:10 Strajk Kobiet ruszył w kierunku siedziby TVP

Protestujący maszerują ul. Warecką. Kierują się w stronę siedziby TVP przy ul. Jasnej. Manifestacja przebiega pokojowo. Policja próbuje blokować przemarsz i przypomina, że w dobie pandemii wszelkie zgromadzenia są zakazane.

19:50 Szarpanina z policją

Policja odcięła część marszu. Protestujący ponownie zablokowali rondo de Gaulle'a. Słychać, jak kierowcy samochodów trąbią w rytm "j...ć PiS". Jak przekazał nam nasz reporter, doszło do szarpaniny między protestującym mężczyzną a funkcjonariuszem policji.

19:40 Doszło do starcia z policją

Funkcjonariusze policji kordonem ogrodzili przejście koło sklepu Empik na Nowym Świecie. Protestujący próbują się przedrzeć. Doszło do niegroźnych przepychanek. Tłum krzyczy: "Mamy prawo protestować" i "Wpuście nas". Padło hasło od organizatorów protestu, by się wycofać. 

19:30 Kierowcy autobusów miejskich wspierają Strajk Kobiet

Protestujący idą Nowym Światem. Wspierają ich kierowcy autobusów miejskich. Jeden z nich na tablicy pojazdu napisał "Dziewczyny jesteśmy z Wami". Pojawiła się informacja, że policja zablokowała część protestujących na rondzie de Gaulle'a.

19:25 Policja tworzy kordon na rondzie de Gaulle'a

Do protestujących na rondzie de Gaulle'a dotarła policja. Funkcjonariusze tworzą kordon. Bronią miejsca, w którym 11 listopada nacjonaliści zaatakowali policję. Protestujący za radą organizatorek rozciągają się na całą szerokość ulicy i chodników. Starają się nie dopuścić do policyjnej blokady. Dookoła płoną race. Słychać hasła: "Solidarność naszą bronią" czy też "Myślę, czuję, decyduję".

19:15 Protestujący dotarli pod Pałac Kultury

Do tłumu manifestującego w centrum miasta przyjechała policja. Protestujący nakleili na radiowozach naklejki z symbolem Strajku Kobiet. Ludzie nie stoją w miejscu. Manifestacja dotarła już pod Pałac Kultury i Nauki. Wchodzi w Al. Jerozolimskie i kieruje się w stronę pl. Trzech Krzyży, gdzie są ludzie zatrzymani przez policję.

19:00 Strajk Kobiet zmienił trasę, są na Marszałkowsiej

Protestujący zmienili trasę marszu. Ominęli policyjne blokady i idą ul. Marszałkowską. Z tłumu słychać obelgi kierowane w stronę prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego oraz hasło "j...ć PiS". Do protestu włączają się również motorniczy, którzy blokują tramwaje. Tłum idzie środkiem ulicy oraz torowiskiem. Zostały odpalone również race.

18:50 Strajk Kobiet ruszył ul. Chopina

Protestujący musieli zawrócić. Chociaż wszędzie dookoła są policyjne blokady, udało im się wejść w ul. Chopina, która jako jedyna nie była zablokowana. Wśród tłumu słychać muzykę i krzyki "wyp…".

18:40 Policja wzywa do zejścia z drogi

Policja wzywa protestujących do zejścia z drogi. "Uwaga! Uwaga! Tu policja. Wzywa się do zejścia z drogi. Blokując drogi, łamiesz prawo. Korzystaj z chodnika" mówią funkcjonariusze przez megafon.

18:30 Protestujący wyszli na ulicę

Protestujący ruszyli Al. Ujazdowskimi w kierunku Pl. Na Rozdrożu. Słychać krzyki: "Chodźcie z nami" zachęcające wszystkich do wzięcia udziału w marszu. Policjanci włączyli syreny w radiowozach. Chcą tym zagłuszyć skandujących ludzi, których aktualnie może być ok. 500. Co więcej, przed tłum idących ludzi ruszyli policjanci z tarczami. Zrobili blokadę. Protestujący zatrzymali się. Skandują: "Stójcie z nami".

18:25 Niemile widziana Telewizja Polska

Pod Sejmem pojawili się dziennikarze TVP Republika. Organizatorzy Strajku Kobiet apelują, by nie rozmawiać z przedstawicielami "telewizji rządowej" i nie reagować na zaczepki. - Nie rozmawiamy z prowokatorami, z agentami rządowymi. Traktujemy wszystkie służby PiS-u tak samo. Pisowską policję, pisowską prokuraturę, i pisowskiej, rządowe agendy udające media. Jak chce z wami rozmawiać jakiś pisowski funkcjonariusz, to niech wam wyśle wezwanie na piśmie - powiedziała do protestujących Marta Lempart. Wśród zbierającego się tłumu słychać krzyki: "Agenci PiS" i "wyp...ć" kierowane w stronę dziennikarzy TVP Republika. 

18:15 Policja zatrzymała Polską Babcię

Jak przekazał nam nasz reporter będący na miejscu, policja zatrzymała pierwszą osobę. To Katarzyna Augustynek znana jako Polska Babcia lub Babcia Kasia.

17:55 Pod Sejmem robi się głośno

Pod Sejmem robi się coraz goręcej. Za chwilę rozpocznie się kolejna manifestacja Strajku Kobiet. Protestujący, którzy zbierają się pod gmachem Sejmu, mają ze sobą sprzęt nagłaśniający. Z głośników słychać antypisowskie utwory. Protestujący puszczają m.in. piosenkę "Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika.

17:45 Przed Sejmem powoli zbierają się protestujący

Przed gmachem Sejmu na ul. Wiejskiej powoli zbierają się protestujący. Ich liczba jest na razie zdecydowanie mniejsza niż funkcjonariuszy policji, którzy blokują dojście do budynku. "Pokaz siły Kaczyńskiego. Sejm, teraz" skomentował sytuację Krzysztof Śmiszek. Policjanci zabarykadowali ul. Górnośląską i Piękną, które prowadzą do tylnego wyjścia z Sejmu.

18:05 Organizatorzy protestu dołączają do manifestujących

Zaczęło się! Organizatorzy “Blokady Sejmu” próbują wydostać się z zablokowanej przez barierki siedziby Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który znajduje się również przy ul. Wiejskiej. Marta Lempart prowadzi relację na żywo z drogi pod Sejm.

17:35 Organizatorzy strajku przekazali najważniejsze informacje protestującym

Marta Lempart prosto z biura Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przez media społecznościowe przekazała informacje na temat "Blokady Sejmu". Na Facebooku pojawiły się telefony kontaktowe do pomocy medycznej i prawnej. Lempart skomentowała również blokadę ul. Wiejskiej w wykonaniu policji. "O tym, że tchórz Kaczyński przeczytał o naszym wydarzeniu Blokada Sejmu i zrobił ją za nas, barierkami i policją... więc uruchamiamy inne rozrywki. Zapraszamy na 18.00 pod Sejm" napisała na Facebooku.

17:20 Policyjny pokaz siły przed gmachem Sejmu

Ogromne siły policyjne opanowały teren wokół gmachu Sejmu na ul. Wiejskiej. Na miejscu są setki policjantów, a także Żandarmeria Wojskowa. "Czego ten Kaczyński się boi? Ludzi się boi. Boi się odpowiedzialności. I słusznie. Szkoda, że Covidem tak skutecznie nie walczą" komentuje sytuację na Twitterze Sławomir Nitras.

17:10 Sejm zabarykadowany niczym twierdza

Organizatorki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet szykują się do dzisiejszych protestów, które zostały zaplanowane pod Sejmem na godzinę 18.00. Przygotowania już od wtorku widać też u policjantów, którzy mobilizują swoje siły. Sejm, czy budynek TVP wyglądają jak twierdze.

Tak wygląda strajk kobiet w Warszawie