Nowe karetki na Mazowszu! Wśród nich m.in. bariatryczna

i

Autor: Konrad Traczyk Nowe karetki na Mazowszu! Wśród nich m.in. bariatryczna

Struzik oddaje karetki, które niedawno kupił? „Łącznie będzie ich osiem”

2022-03-24 17:31

Władze Mazowsza opłacą blisko 100 tysięcy posiłków dla uchodźców i przekażą kolejne dwie karetki dla Ukrainy – poinformował marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Łącznie pojazdów, które będą pomagać na wojnie jest już osiem sztuk. Marszałek niedawno informował o zakupie nowych pojazdów do warszawskiego Meditransu. Czy to właśnie te pojazdy pojadą na front wojenny?

Łącznie będzie to osiem karetek, które udało się do tej pory przekazać naszym sąsiadom, mierzącym się z tak dramatyczną sytuacją – poinformował marszałek. Podkreślił, że karetki na granicę pojadą wypełnione po brzegi i to zarówno sprzętem medycznym czy lekami, jak i innymi niezbędnymi rzeczami, które mogą się przydać, np. kocami czy środkami higienicznymi. Przekazane ambulanse to w pełni sprawne pochodzące z taboru warszawskiego Meditransu dwa Renault Trafic z 2014 r. Więc nie są to niedawno zakupione przez marszałka pojazdy. Jeden z nich trafi do obwodu lwowskiego, a drugi do Caritas Diecezji Samborsko-Drohobyczskiej.

Władze Mazowsza przeznaczyły 2 mln zł na ciepłe posiłki dla uchodźców – ok. 100 tys. porcji. Przygotują je spółdzielnie socjalne, zakłady aktywności zawodowej, centra integracji społecznej i fundacje.

- To sposób, by zarówno zapewnić posiłki potrzebującym, jak i wesprzeć miejsca, które bardziej niż na zysk nastawione są na reintegrację społeczną i zawodową osób będących w trudnych sytuacjach życiowych, również uchodźców" – podkreśliła Elżbieta Lanc, członkini zarządu województwa mazowieckiego.

Według Straży Granicznej od wybuchu wojny polsko-ukraińską granicę przekroczyło już ok. 2,2 mln osób. Na razie trudno jest oszacować, ile z tych osób przybyło i zostało w województwie mazowieckim. "Wiadomo jednak, że w naturalny sposób większość z nich przyjeżdża do największego w Polsce województwa" - podały służby prasowe urzędu marszałkowskiego województwa mazowieckiego.

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Nowe karetki dla Warszawy. Sprzęt robi wrażenie