Boże Narodzenie 2021: Tradycyjne potrawy wigilijne na Mazowszu. Czy wiedziałeś o wszystkich?

2021-12-23 20:59
Boże Narodzenie 2021: Tradycyjne potrawy wigilijne na Mazowszu. Czy wiedziałeś o wszystkich?
Autor: Shutterstock Boże Narodzenie 2021: Tradycyjne potrawy wigilijne na Mazowszu. Czy wiedziałeś o wszystkich?

Święta 2021 to przede wszystkim wigilia. A wigilia to pyszne jedzenie, które tak wyjątkowo smakuje jedynie raz w roku. Wigilijne potrawy mogą różnić się w zależności od regionu. Postanowiliśmy więc sprawdzić, jakie tradycyjne dania w wigilijny wieczór pojawiają się na suto zastawianych stołach na Mazowszu.

Boże Narodzenie 2021. Jedyny taki wieczór w roku

Boże Narodzenie 2021 tradycyjnie rozpocznie kolacja wigilijna 24 grudnia. Gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka, domownicy zasiądą do stołów. W tym roku święta będą nieco inne. Z powodu pandemii koronawirusa przy wigilijnym stole będzie mogło zasiąść mniej osób. Eksperci radzą, by ten wyjątkowy wieczór spędzić w jak najmniejszym gronie. Najlepiej jedynie z osobami, z którymi się mieszka. Mimo że liczba biesiadników będzie niewielka, warto dotrzymać tradycji i zapewnić na stole 12 potraw.

Boże Narodzenie 2021. Dwanaście wigilijnych potraw

Nie bez powodu na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Przyjęło się, że ta liczba odnosi się do 12 apostołów. Nie jest to jednak jedyna prawidłowa odpowiedź. Dla naszych przodków ta liczba oznaczała po prostu bogactwo. Mało kogo stać było na przygotowanie tylu dań, więc jeśli u kogoś na wigilii pojawiało się 12 potraw, uważany był za zamożnego. Warto też wspomnieć, że kiedyś wigilijnych dań było mniej. Najpierw stawiano siedem potraw (bo tyle jest dni tygodnia, a cyfra ta jest również symbolem całości), a następnie dziewięć (czyli tyle, ile jest chórów anielskich). Co ważne, podczas wigilijnej kolacji należy skosztować wszystkich dwunastu potraw. Ma to zapewnić dobrobyt w nadchodzącym roku.

Boże Narodzenie 2021. Tradycyjne dania wigilijne na Mazowszu

W zależności od regionu dania wigilijne będą różne. My postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tym, które tradycyjnie spożywa się na Mazowszu. Jak się okazuje, potrawy te nie są przypadkowe. Każda z nich ma ukrytą symbolikę, której znaczenie przekazywane jest w wierzeniach ludowych z pokolenia na pokolenie. Stworzyliśmy wyjątkową galerię, w której przedstawiamy wigilijne dania wraz z ich świątecznym znaczeniem. Co należy zjeść, by zapewnić sobie długowieczność lub pomyślność. Sprawdź!

Jak zrobić świąteczną zawieszkę na drzwi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE