Szczepienia na koronawirusa w Warszawie. Gdzie można się zaszczepić? Mamy listę szpitali!

i

Autor: Łukasz Gągulski zdjęcie ilustracyjne

Szczepienia na koronawirusa w Warszawie. Gdzie można się zaszczepić? Mamy listę szpitali!

2020-12-23 10:56

Szczepienia na koronawirusa to w ostatnich tygodniach bardzo gorący temat. Zdania co do tego, czy szczepionki wyprodukowane tak szybko będą skuteczne i bezpieczne, są wśród społeczeństwa podzielone. Pierwsze dawki szczepionki na COVID-19 trafią do Polski już 26 grudnia. Kto będzie mógł zaszczepić się w pierwszej kolejności i gdzie będzie mógł to zrobić? Sprawdziliśmy!

Szczepionka na koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa już na dniach przybędzie do Polski. Nadchodzi ten długo wyczekiwany moment, o którym od miesięcy opowiadają politycy na całym świecie. - Przed nami Święta Bożego Narodzenia. W drugim dniu Świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Program szczepień ruszy zatem dzień po przybyciu pierwszej dostawy leku, czyli w niedzielę 27 grudnia. Jak przekazało Ministerstwo Zdrowia, w ramach pierwszej dostawy do Polski trafi niemal 10 tys. dawek szczepionek przeciw COVID-19. Pierwsze szczepienia odbędą się w 73 tzw. szpitalach węzłowych na terenie całego kraju. W Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie w niedzielę będzie dostępnych 150 dawek. Wszystkich, którzy boją się, że zabraknie dla nich szczepionki, uspokajamy: w najbliższych tygodniach szczepionek na koronawirusa trafi do Polski zdecydowanie więcej. - Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek - co pozwoli zaczepić do końca stycznia ok. 750 tys. pacjentów - przekazał podczas konferencji w szpitalu Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera.

Szczepienia na koronawirusa w Warszawie

Szczepionka na koronawirusa, która trafi do Polski, musi być przechowywana w bardzo niskiej temperaturze, tj. -80 stopniach Celsjusza. Aby nie straciła swoich właściwości, musi być podana w 120 godzin od wyjęcia jej z suchego lodu. W województwie mazowieckim wyznaczono pięć placówek, w których w niedzielę 27 grudnia odbędą się pierwsze szczepienia. Są to:

  • Wojewódzki Szpital Zakaźny w Warszawie
  • Wojewódzki Szpital Zespolony w Płocku
  • Mazowiecki Szpital Specjalistyczny im. dr. Józefa Psarskiego w Ostrołęce
  • Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Siedlcach
  • Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie

Kto może się zaszczepić w pierwszej kolejności?

Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że szczepienia na COVID-19 są dobrowolne. Jako pierwsze szczepionkę na koronawirusa przyjmą osoby z tzw. grupy „0” wskazanej w Narodowym Programie Szczepień, czyli:

  • pracownicy szpitala węzłowego
  • pracownicy pozostałych podmiotów wykonujących działalność leczniczą w tym stacji sanitarno-epidemiologicznych,
  • pracownicy domów pomocy społecznej i miejskich ośrodków pomocy społecznej
  • pracownicy aptek, punktów aptecznych, punktów zaopatrzenia w wyroby medyczne, hurtowni farmaceutycznych, w tym firm transportujących leki,
  • osoby zatrudnione na uczelni medycznych i studenci kierunków medycznych
  • osoby zatrudnione w izbach lekarskich, pielęgniarek i położnych, aptekarskich oraz diagnostów laboratoryjnych i fizjoterapeutów

Co ważne, zaszczepić się będą mogli nie tylko medycy, ale również osoby z personelu niemedycznego, czyli np. administracji i pomocy, którzy pracują w tych placówkach.

Jak zgłosić się na szczepienie?

Droga do szczepienia jest długa i wymaga wcześniejszej rejestracji. Osoby z grupy „0” w pierwszej kolejności muszą zgłosić chęć zaszczepienia się do swojego pracodawcy, przekazując jednocześnie wypełnione oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Następnie pracodawca wybiera szpital węzłowy i przekazuje zbiorcze zestawienie chętnych pracowników do danego szpitala. W dalszej kolejności szpital węzłowy ustala grafik i zaprasza ochotników na szczepienia. Co ważne, osoba, która została zaproszona na szczepienie, musi pojawić się w danej placówce, i najpierw przejść kwalifikację oraz podpisać zgodę na szczepienie. Należy również pamiętać, że po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki w tym samym szpitalu węzłowym trzeba umówić się na podanie jej drugiej dawki!

Sonda
Czy planujesz zaszczepić się na COVID-19?
Michał Ż. zderzył się z autobusem w Warszawie. Był pijany

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki