Musieli wyrzucić do kosza szczepionki na koronawirusa! KOSZMARNA pomyłka

i

Autor: Shutterstock

Warszawa: Muszą wyrzucić szczepionki na COVID-19! Leżały na recepcji zamiast w lodówce

2021-01-12 8:56

90 dawek szczepionki na koronawirusa zamiast do warszawskich pacjentów trafi do kosza. Przesyłka z cenną medyczną zawartością przeleżała kilka godzin na recepcji, choć natychmiast powinna trafić do chłodni. To pierwszy taki przypadek w Polsce. Do tej pory w całym kraju trzeba było zutylizować około 400 dawek szczepionki. Z reguły były to jednak pojedyncze dawki preparatu.

O sprawie jako pierwsza poinformowała Gazeta Stołeczna. Do zdarzenia doszło w przychodni Luxmedu przy ulicy Postępu na warszawskim Służewcu. Kurier firmy Pharmalink, która odpowiada za dostawy z Agencji Rezerw Materiałowych, dostarczył tam 90 dawek szczepionki na koronawirusa. Paczkę zostawił w recepcji biurowca, w którym mieści się placówka medyczna. Najprawdopodobniej doszło do nieporozumienia.

Jak powiedzieli pracownicy przychodni w rozmowie z Wyborczą, około południa rozpoczęły się gorączkowe poszukiwania paczki ze szczepionką, która miała tam dotrzeć właśnie do 12. Okazało się, że paczka czeka na odbiór od rana w recepcji biurowca. Preparat trzeba jednak zutylizować, bo poza chłodnią mógł spędzić zaledwie dwie godziny. Incydent potwierdził Robert Zawadzki z zarządu Luxmed Onkologia. Jak tłumaczy w rozmowie z "GW" kurier dostarczył przesyłkę do recepcji ogólnej i nie poinformował pracowników o zawartości. Zdaniem Zawadzkiego pracownicy przychodni czekali na szczepionki w recepcji na pierwszym piętrze.

NIE PRZEGAP: Nadchodzi gigantyczne załamanie pogody. Ogromne śnieżyce i wielki mróz. Mocne uderzenie zimy

Zarzuty odpiera jednak Marcin Janik z zarządu firmy kurierskiej Pharmalink, który twierdzi, że zamówienie zostało zrealizowane prawidłowo. "Kurier przekazał przesyłkę zgodnie z miejscem wskazanym przez Luxmed. W liście przewozowym była informacja, że w paczce są szczepionki" - powiedział Janik Wyborczej.

Na razie nie wiadomo, czy w tej sprawie zlecona zostanie jakakolwiek kontrola.

Cezary Pazura zachęca do szczepień