Szkło, beton i zieleń - tak będzie wyglądał nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE / um.warszawa.pl Szkło, beton i zieleń - tak będzie wyglądał nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim

Szkło, beton i zieleń – tak będzie wyglądał nowy bosmanat w Porcie Czerniakowskim

2022-04-26 9:40

Stary biało – niebieski budynek bosmanatu w Porcie Czerniakowskim ma zostać zastąpiony przez nowoczesną, szklaną bryłę z ażurowymi stalowymi elementami wtopioną w okoliczną zieleń i betonowe nabrzeże. Konkurs na przygotowanie projektu został rozstrzygnięty. Jury wyłoniło w poniedziałek, 25 kwietnia, zwycięzcę – pracownię GAB Piotr Grabowski Architekt.

Zarząd Zieleni Warszawy chce kontynuować spójne zagospodarowanie brzegów wiślanych z poszanowaniem naturalnych walorów tego terenu. Nowy budynek ma więc być otwarty dla mieszkańców zainteresowanych aktywną formą spędzania czasu na rzece. – Obserwując od lat rosnące zainteresowanie rekreacją na wodzie w Warszawie pragniemy stworzyć port na miarę stolicy. Cieszymy się z tak szerokiego zainteresowania konkursem. Mamy nadzieję, że tworzymy nowe miejsce dla wodniaków. Chcemy, by rekreacja na wodzie była dostępna dla każdego i jak najbliżej domu – mówi Magdalena Młochowska, dyrektor koordynator ds. Zielonej Warszawy.

Budowa nowego bosmanatu ma się rozpocząć najwcześniej w przyszłym roku. Do gotowego budynku będziemy mogli wejść za 3-5 lat.

Jednoetapowy konkurs dotyczył koncepcji architektonicznej wielofunkcyjnego budynku usługowego z bosmanatem wraz z zagospodarowaniem terenu w Porcie Czerniakowskim w Warszawie. Z 29 zgłoszonych prac sąd konkursowy wybrał najlepszą, a także przyznał drugą i trzecią nagrodę oraz cztery wyróżnienia (dwa w formie nagrody pieniężnej i dwa honorowe).

Zobacz jak ma wyglądać nowy bosmanat:

Prace były oceniane pod kątem funkcjonalności wnętrza, walorów architektonicznych bryły budynku, a także zagospodarowania terenu. Pod uwagę wzięto m.in. propozycje związane z neutralnością klimatyczną i wpływem inwestycji na środowisko, a także uwzględnienie kosztów użytkowania i utrzymania inwestycji.

Konkurs wygrała pracownia GAB Piotr Grabowski Architekt z Poznania, która otrzymuje 30 tys. zł. Zwycięzca zostanie zaproszony do negocjacji z ZZW w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu na podstawie złożonej pracy konkursowej.

„Nagrodę przyznaje się w szczególności za czytelny układ przestrzenny budynku, który niski, pokryty zielonym dachem, w południowej części terenu ukryty jest w widokach od trasy komunikacyjnej, a w części północnej stanowi akcent wysokościowy identyfikujący miejsce lokalizacji portu. Taka koncepcja ukształtowania zabudowy umożliwia zarówno zachowanie istniejącej wartości otwartego krajobrazu doliny Wisły w tym rejonie miasta, jak i wprowadza nową wartość architektonicznej dominanty, o gabarytach stosownych do nadrzędnej roli krajobrazu przyrodniczego, eksponującej szczególną rolę terenu Portu Czerniakowskiego w ciągu bulwarów nadwiślańskich” – czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.

Drugą nagrodę w wysokości 20 tys. zł przyznano pracowni APA Wojciechowski Sp. z o.o., a trzecią nagrodę w wysokości 10 tys. zł firmie Unism Sp. z o.o.

Sonda
Czy Rafał Trzaskowski byłby dobrym kandydatem na premiera?
Piotr Zgorzelski: Trzaskowski zrobił dla Ukrainy więcej niż cały rząd PiS