Rafał Trzaskowski poleciał do USA! Plan wizyty zaskakuje. Kto za to zapłaci?

i

Autor: um.warszawa.pl Rafał Trzaskowski poleciał do USA! Plan wizyty zaskakuje. Kto za to zapłaci?

Rafał Trzaskowski poleciał do USA. Plan wizyty zaskakuje. Kto za to zapłaci?

2022-04-25 16:29

Prezydent Rafał Trzaskowski udał się z oficjalną wizytą do Stanów Zjednoczonych. Wyleciał w poniedziałkowy poranek, 25 kwietnia, z lotniska w Warszawie. Z kim się spotka? Z jakimi zamiarami tam poleciał? Kto go zaprosił? Kto za to zapłacił? „Super Express” odkrywa szczegóły wielkiej wyprawy prezydenta.

Do końca tygodnia prezydenta nie będzie w ratuszu na pl. Bankowym. W tym czasie będzie kursował między Nowym Jorkiem a Waszyngtonem.  Rafał Trzaskowski odwiedzi Waszyngton i Nowy Jork. Na miejscu ma zabiegać tam o wsparcie, również finansowe, amerykańskich sojuszników dla ukraińskich uchodźców, organizacji pozarządowych i samorządów. - Wojna toczy się tuż za polskimi granicami. A ten kryzys humanitarny dzieje się również w naszym kraju, w naszych miastach – w ogromnej mierze w samej Warszawie. Wszystkie związane z tym problemy – i te, których doświadczamy już teraz, i te, które dopiero przed nami – mają swój wymiar globalny. Dlatego wymagają globalnej strategii, globalnej solidarności i wreszcie mobilizacji i działań – także o wymiarze globalnym – powiedział Rafał Trzaskowski.

Rafał Trzaskowski od momentu agresji Rosji na Ukrainę stał się jednym z najważniejszych polityków w kraju, najlepiej postrzeganych w związku z przyjęciem uchodźców nie tylko w kraju, ale i zagranicą. - Stał się ministrem spraw zagranicznych polskiej opozycji – mówią o nim obserwatorzy warszawskiej sceny politycznej. A politycy PiS nieufnie śledzą doniesienia, z kim się Trzaskowski zamierza spotkać i po co. 

Wizyta prezydenta Warszawy za oceanem - jak słyszymy w ratuszu -  jest odpowiedzią na liczne zaproszenia od amerykańskich partnerów, jakie spłynęły do Rafała Trzaskowskiego w ostatnim czasie. Mowa tu m.in. o przedstawicielach Kongresu USA, którzy kilka dni temu gościli w warszawskim ratuszu, a także o organizacjach pozarządowych zza oceanu oraz uniwersytetach Yale, Georgetown i Columbia.

Prezydent Warszawy będzie w USA do końca tygodnia. W tym czasie spotka się z przedstawicielami administracji prezydenta Joe Bidena i amerykańskiego Kongresu oraz z liderami czołowych think-tanków i organizacji pozarządowych – m.in. National Endownment for Democracy, Open Society Foundations czy German Marschall Fund.

Wizyta ma się nie ograniczyć wyłącznie do rozmów na tematy związane z Ukrainą. Prezydent stolicy spotka się także m.in. z sekretarzem Petem Buttigiegiem w sprawie przyszłości i rozwoju zrównoważonego transportu w Warszawie oraz z Ronaldem S. Lauderem, prezesem World Jewish Congress, aby omówić współpracę przy organizacji obchodów, 80. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Planuje też rozmowę byłym burmistrzem Nowego Jorku Mikiem Bloombergiem i wywiady dla kilku telewizji.

Rafał Trzaskowski gościnnie wygłosi również wykłady na Uniwersytetach Georgetown i Yale oraz spotkania z przedstawicielami Uniwersytetu Columbia.

Jak ustalił "Super Express" temat wykładu dla amerykańskich studentów to: "Jak budować demokratyczne i odporne na kryzys miasto". Prezydent będzie mówił o tym jak Warszawa radzi sobie dziś z kryzysem uchodźczym.

Na miejsce prezydent Warszawy poleciał samolotem rejsowym. Koszt wizyty zostanie częściowo pokryty przez stronę amerykańską.

Sonda
Czy Trzaskowski powinien wspierać Ukrainę?
„Warszawa i Polska są bezpieczne”. Rafał Trzaskowski o wojnie w Ukrainie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE