Szybka Kolej Miejska testuje swoje nowe pociągi

i

Autor: MARCIN SMULCZYŃSKI/ SUPER EXPRESS Szybka Kolej Miejska testuje swoje nowe pociągi

Szybka Kolej Miejska testuje swoje nowe pociągi. Byliśmy w środku

2022-02-03 15:38

Kolejarze z Szybkiej Kolei Miejskiej dostali ostatnio nowe dwa cacka z zamówionych w nowosądeckiej firmie Newag 21 sztuk. Najnowocześniejsze pociągi pasażerskie, z wieloma udogodnieniami i w specyficznym europejskim malowaniu, aby mogły zacząć kursować na warszawskich liniach, muszą najpierw przejść szczegółowe testy. Ekipa "Super Expressu" uczestniczyła w ich pierwszym przejeździe ze stolicy do podwarszawskiego Wieliszewa.

Nowe pociągi połączone w tzw. tandem, podczas testów jeżdżą na trasie między peronem 9 Warszawy Zachodniej, przez Warszawę Gdańską, aż do Wieliszewa. Poruszają się z prędkością rozkładową i zatrzymują na wszystkich przystankach. W sumie jednego dnia pokonują 200 km. Dziennikarze "SE" uczestniczyli w takim przejeździe. - Podczas trasy sprawdzane jest funkcjonowanie pojazdu na szlaku, działanie urządzeń pokładowych, np. biletomatów oraz systemu informacji pasażerskiej – mówiła rzeczniczka prasowa SKM, Zuzanna Szopowska-Konop. Ostatnie jazdy testowe zakończą się w nocy z czwartku na piątek, 3-4 lutego. - Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, a pociągi przejadą 600 kilometrów bez usterek, zaliczą odbiór techniczny. Kolejnym krokiem będzie włączenie ich do rozkładu ruchu – dodała rzeczniczka.

Pierwszy kurs z pasażerami, pachnące nowością składy, mają odbyć się na trasie linii S2, łączącej Sulejówek z lotniskiem Chopina. W środku do dyspozycji jest WiFi, ładowarki USB, miejsca na rowery, wózek, oraz duży bagaż, a także nowoczesny system informacji i automaty biletowe. Na pokładzie znajdą się także ratujące życie defibrylatory AED. Łączny koszt nowych pociągów to 668 mln zł.

Sonda
Czy lubisz podróżować pociągami?
SKM testuje swoje nowe pociągi. Byliśmy w środku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE