Tajemniczy tunel na Ursynowie. Badają tajemnice „grobów masońskich”

i

Autor: UM Warszawa

Tajemniczy tunel na Ursynowie. Badają zagadkę „grobów masońskich”

2021-12-08 8:54

O ceglanym korytarzu, ukrytym w skarpie wiślanej mówiło się od dawna. Przez okolicznych mieszkańców nazywany jest „grobami masońskimi”, jednak nikt nie wie, do czego tak naprawdę służył. Rozpoczęły się badania podziemnego tunelu w Gucin Gaju na Ursynowie, które mają wyjaśnić przeznaczenie tego zagadkowego miejsca.

Ceglany korytarz na planie zbliżonym do litery U, znajduje się w północnym zboczu skarpy, poniżej kościoła świętej Katarzyny na Służewiu. Jego długość wynosi prawie 60 metrów i wcina się w głąb na około 20 metrów. Całe wnętrze obudowane jest czerwoną cegłą, a w ścianach są szerokie nisze. Nie wiadomo dokładnie kto i po co go zbudował, dlatego zostanie zbadany przy użyciu najnowocześniejszych technologii.

Tunel mógł powstać aż 400 lat temu, gdy król Jan III Sobieski budował swój pałac w Wilanowie. Zachowały się listy jego architekta, Augustyna Locciego, który pisze o budowie lodowni w skarpie Góry Służewieckiej. Było to miejsce, w którym składowano i przechowywano bryły lodu wyrąbane zimą w pobliskim stawie.

Na początku XIX wieku teren zmienił właściciela. Kupił go Stanisław Kostka Potocki, który założył w tym miejscu park, zwany Gucinem. Nowy wlaściciel należał do loży masońskiej, dlatego szybko zaczęto przypuszczać, że w tunelu odbywały się spotkania jej członków. Stąd zwyczajowa nazwa „groby masońskie”.

Nowoczesna technologia na tropie tajemnic

Tunel został zbadany przez geodetów na zlecenie Biura Stołecznego Konserwatoria Zabytków. Przy pracach użyto najnowszych technologii, m.in. skaningu laserowego. Zgromadzone dane mają teraz posłużyć do rozszyfrowania zagadki „grobów masońskich”.

Tajemniczy tunel na Ursynowie. Badają tajemnice „grobów masońskich”
Sonda
Czy wierzysz, że w tunelu spotykali się masoni?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki