Nowocześnie i kolorowo

Tak będą wyglądały nowe stacje metra – Muranów i Plac Konstytucji. Urzędnicy pochwalili się wizualizacjami

2022-12-05 21:11

Metro Warszawskie pochwaliło się wizualizacjami dwóch stacji, których budowa planowana jest na pierwszej linii w centrum Warszawy. Stacje Muranów i Plac Konstytucji będą kanciaste, jasne i nowoczesne. Na jednej dominować będzie kolor biały, na drugiej zobaczymy sufit w kolorze tęczy. Prace projektowe wraz z uzyskaniem wszystkich zgód mają zakończyć się w grudniu przyszłego roku. Budowa jednej stacji miałaby zająć 38 miesięcy.

Wizualizacje nowych stacji metra

Urzędnicy pochwalili się jak planują wykończyć nowe stacje metra: Muranów i Plac Konstytucji. Wizualizacje, które pokazali, zakładają, że przystanki będą nowoczesne i jasne. Dominować będą kanciaste kształty i beton.

Muranów kuliste i jakby bąbelkowe

Stacja Muranów zyska wykończenie ścian przypominające bąbelki i kuliste oświetlenie. Świecący neon z nazwą przystanku będzie wkomponowany w okrągłe wgłębienia na śnieżnobiałych ścianach. Podpory sufitu będą przypominać walce rozszerzające się przy suficie.

Plac Konstytucji kanciasty i kolorowy

Nieco inna będzie stacja Plac Konstytucji. Tam sufit zaskoczy kolorowymi kanciastymi kasetonami. Słupy będą miały ostre krawędzie a neon z nazwą stacji będzie powieszony na szaro-betonowych ścianach. Całość dopełnią świecące na pomarańczowo ławki w kształcie, zbudowane z sześcianów.

Budowa etapami

Powyższy opis jest to jednak jedynie nasza interpretacja udostępnionych przez metro warszawskie wizualizacji. Ostateczny wygląd stacji może ulec zmianie. Wciąż trwa uzgadnianie dokumentacji z różnymi zespołami. Jak wynika z założeń projektu, w pierwszej kolejności miałaby zostać wybudowana stacja Muranów. Ma to zmniejszyć utrudnienia, które powodowałaby budowa obu stacji naraz. Ponadto rozpoczęcie inwestycji od Muranowa jest też korzystniejsze ze względów organizacyjnych. Chodzi o zachowanie dojazdu do drugiej linii, która nie ma zaplecza technicznego.

Kiedy powstaną nowe stacje na M1?

Jak podaje branżowy portal transport-publiczny.pl, prace projektowe wraz z uzyskaniem wszystkich zgód mają zakończyć się w grudniu przyszłego roku, natomiast wstępny harmonogram zakłada 38 miesięcy na budowę jednej stacji. Na ten moment nie ma decyzji o budowie. Prace mogłyby się rozpocząć najwcześniej w latach 2024-25, jednak przeszkodą jest brak pieniędzy. Obecnie ratusz skupia się na dokończeniu drugiej linii metra, które pochłonie dodatkowe kilkaset milionów złotych. W dodatku urzędnicy jednocześnie przygotowują się do zapowiedzianej już budowy trzeciej linii metra na Gocław.

Sonda
Czy w Warszawie jest wystarczająco stacji metra?