Te budynki zgasną w Warszawie. Mamy listę

i

Autor: Pixabay zdjęcie ilustracyjne

Godzina dla ziemi w Warszawie. Te budynki zgasną w stolicy. Mamy listę lokalizacji

2021-03-27 15:00

Punktualnie o godzinie 20:30 Warszawę opanuje ciemność. W wielu miejscach na mapie stolicy wyłączone zostaną wszystkie światła. Wszystko po to, by w symboliczny sposób zwrócić uwagę warszawiaków na dramatyczne zmiany, które zachodzą w klimacie. W tym roku w "Godzinę dla Ziemi" światła zgasną dla Bałtyku. Mamy listę miejsc w Warszawie, które w sobotni wieczór opanują egipskie ciemności!

"Godzina dla Ziemi" to akcja, której celem jest zwrócenie uwagi na niebezpiecznie zmieniający się klimat. Już od 14 lat punktualnie o godz. 20:30 w każdą ostatnią sobotę marca w miastach na całym świecie gasną światła. I chociaż jest to tylko symboliczny gest, to ma on promować wśród społeczeństwa postawy pro-ekologiczne i pomagać w wykształceniu trwałych nawyków, które pozytywnie wpłyną zarówno na klimat, jak i domowy budżet.

NIE PRZEGAP: To już wojna! Rządowy komisarz w szpitalu Południowym! Trzaskowski poruszony reaguje ze szpitala. Ostra riposta prezydenta Warszawy: to szczyt bezczelności!

Jak co roku w akcję włączyła się również Warszawa. Już od środy na budynku Pałacu Kultury i Nauki mieszkańcy stolicy mogą podziwiać niezwykłą iluminację. Projekcja przedstawia srebrnego dorsza lub piękną muszlę na szmaragdowym tle, które wywołują wspomnienia wakacyjnych chwil z urlopu nad Bałtykiem.

O co chodzi? Przede wszystkim o zwrócenie uwagi na ochronę ekosystemu Bałtyku i wspólne działania w celu jego ratowania. To właśnie dla Bałtyku 27 marca zgaszone zostaną światła w polskich miastach. - W tym roku akcję Godzina dla Ziemi w Polsce poświęcamy ochronie Bałtyku i zwiększeniu świadomości na temat jego zagrożeń. Nie zdajemy sobie sprawy z bardzo złego stanu środowiska naturalnego morza. Tymczasem na naszych oczach odgrywa się walka jego mieszkańców o przetrwanie - tłumaczy WWF Polska na stronie facebookowego wydarzenia "Godzina dla Ziemi WWF 2021. Zgaś światło dla Bałtyku".

"Obecnie do największych problemów z jakimi mierzy się Morze Bałtyckie należą:

 • brak zrównoważonego rybołówstwa
 • martwe strefy - przydenne obszary całkowicie pozbawione tlenu
 • sieci widmo - zagubione lub w inny sposób utracone narzędzia połowowe, które dryfują w morzu i wciąż łowią
 • niefunkcjonalne morskie obszary chronione
 • nadal mają miejsce nielegalne połowy ryb na Morzu Bałtyckim oraz stosowane są praktyki połowowe o negatywnym wpływie na środowisko przyrodnicze Bałtyku, w tym na gatunki chronione i zagrożone (np. ptaki i ssaki morskie)" - tłumaczy organizacja.

Punktualnie o godz. 20:30 światła zgasną w również w Warszawie. Które miejsca w stolicy na 60 minut znikną w egipskich ciemnościach?

W sobotę wieczorem wyłączone zostaną:

 • Most Śląsko-Dąbrowski
 • oświetlenie elewacji Pałacu Kultury i Nauki
 • iluminacja murów obronnych Starego Miasta oraz Katedry Jana Chrzciciela i Kościoła Jezuitów (ul. Świętojańska)
 • zabytkowa wieża ciśnień oraz stacja ozonowania pośredniego i filtracji na węglu aktywnym na terenie Stacji Uzdatniania Wody "Filtry" przy ul. Koszykowej 81
 • „Gruba Kaśka”, czyli największa w Europie studnia infiltracyjna usytuowana w nurcie Wisły
 • oświetlenie drogowe na terenie oczyszczalni ścieków "Czajka"
 • zewnętrzne oświetlenie budynków technologicznych na terenie zakładów "Południe", "Dębe" i "Pruszków"
 • oświetlenie Urzędu Dzielnicy Praga-Północ przy ul. Kłopotowskiego 15
 • Dom Kultury "Rembertów"
 • Dom Kultury "Wygoda" w Rembertowie
 • oświetlenie dziedzińca i podcieni oraz neonu na budynku Urzędu Dzielnicy Wola przy al. "Solidarności" 90
 • oświetlenie zewnętrzne Urzędu Dzielnicy Białołęka, napisy informacyjne oraz stojący napis "I Love Białołęka"

Każdy może również sam w swoim mieszkaniu solidarnie wyłączyć światło w "Godzinę dla Ziemi". Na stronie WWF Polska dostępna jest również do Premiera RP wzywającą do natychmiastowego działania. Znajdziecie ją również tutaj.

Kiedy skończy się pandemia? Doktor Grzesiowski odpowiada
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE