To już dzisiaj! W Warszawie zakwitnie dziwidło olbrzymie! Kwiat gigant może mieć nawet 2 metry

2021-06-13 17:07
To już dzisiaj! Wielkie święto w Warszawie. Wreszcie zakwitnie dziwidło olbrzymie!
Autor: Pixabay dziwidło olbrzymie

Nareszcie! Na tę wiadomość warszawiacy czekali z niecierpliwością. Wreszcie po tygodniach (a nawet latach!) oczekiwania zakwitnie niezwykła roślina. Dziwidło Olbrzymie w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego już dzisiaj będzie miało swój wielki dzień!

"Na ten moment czekaliśmy wszyscy. Zaczęło się! Nasze dziwidło olbrzymie (Amorphophallus titanum) dziś rozkwitnie" - poinformował z radością Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego.

ZOBACZ TEŻ: W Warszawie zakwitnie olbrzymie dziwidło. Kwiat gigant może mieć 2 metry i ważyć 120 kg!

Wreszcie, po latach oczekiwania i tygodnia patrzenia, jak gigantyczna roślina rośnie, dziwidło olbrzymie zachwyci warszawiaków swoim pięknej w pełnej krasie. To wielkie święto w stolicy. Dziwidło olbrzymie, w Ogrodzie Botanicznym UW będzie pierwszą taką rośliną, która zakwitnie w Polsce!

Jak poinformował ogród botaniczny, specjalnie na tę okazję Szklarnia Tropikalna będzie otwarta aż do godziny 24. Dla tych, którzy nie mogą wybrać się osobiście, stołeczni botanicy przygotowali transmisje online dostępną na facebooku ogrodu oraz na jego stronie internetowej.

NIE PRZEGAP: Szok! Nieletni oszukiwali seniorów metodą "na policjanta". Wyłudzili ogromną ilość gotówki

"Nie martwcie się o oświetlenie i transmisję, na ten moment się przygotowaliśmy i możemy Was zapewnić, że nawet w godzinach wieczornych i nocnych nasz bohater będzie dobrze oświetlony" - zapewniają pracownicy Ogrodu Botanicznego UW.

Chętni, którzy na żywo chcą obejrzeć to spektakularne wydarzenie, mogą po godzinie 19, kupić bilety w kasie przy szklarniach, tuż za budynkiem Obserwatorium Astronomicznego. "Jeśli się zgubicie - pytajcie o drogę - na miejscu spotkacie wielu naszych pracowników" - informuje ogród.

Dziwidło olbrzymie pochodzi z wilgotnego lasu równikowego na Sumatrze. Należy do rodziny obrazkowatych. Jego kwiatostan jest monstrualnych rozmiarów "bywa, że osiąga wysokość 2 metrów i ponad 1,5 metra szerokości!" - podał uniwersytecki ogród botaniczny. Zarówno kwiatostan, jak i liść wyrastają z ukrytej pod ziemią, ważącej nawet kilkadziesiąt kilogramów bulwy. To w niej gromadzi się materiał zapasowy, który umożliwia wzrost liścia. Nie wiadomo do końca, dlaczego kwiatostan dziwidła jest tak olbrzymi. Jak wyjaśniają stołeczni botanicy "prawdopodobnie wynika to z tego, że w krótkim czasie musi ono przyciągnąć możliwie największą liczbę owadów, a wysoki kwiatostan sprzyja w rozprzestrzenianiu się zapachu na większe odległości".

Kwiatostan ma postać dużej kolby otoczonej liściem podkwiatostanowym. "Kwiaty męskie i żeńskie umieszczone są na kolbie oddzielnie, (w dolnej części kolby) i zapylane są głównie przez owady wabione bardzo mocnym zapachem padliny, który jest potęgowany przez podwyższoną temperaturę wewnątrz kwiatostanu, ale też i jego wysokość" - wyjaśnił w informacji stołeczny ogród. "Zapach rozchodzi się na duże odległości, żeby w szybkim tempie zgromadzić możliwie najwięcej zapylaczy" - dodał.

Rutkowski Story - Okradli zwłoki mojego męża
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE