susza

i

Autor: www.pixabay.com Coraz częściej mówi się o tym, że czeka nas susza

To nie koniec suszy? Rolnicy z Mazowsza dostaną specjalne mierniki meteorologiczne!

2020-05-06 12:04

To dobra informacja dla wszystkich rolników. Dzięki wsparciu samorządu województwa mazowieckiego na terenie całego Mazowsza pojawi się 31 nowych stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Samorząd Mazowsza przeznaczył na ten cel 1,5 mln zł.

Specjalne mierniki pomogą rolnikom udokumentować poziom suszy. Na terenie całego Mazowsza pojawi się 31 nowych stacji meteorologicznych, które pomogą w ustaleniu skali suszy rolniczej. Jak będą działać nowe mierniki i gdzie będą zamontowane?

ZOBACZ TEŻ: 100-tysięczny pasażer wsiadł do metra! To wielka chwila
 

- W wyniku realizacji programu w każdym powiecie zamontowana może zostać jedna stacja meteorologiczna. Tego typu urządzenia umożliwią rolnikom wiarygodne udokumentowanie wpływu braku wody na drastyczny spadek plonów. Ponadto będą służyć do ostrzegania przez zagrożeniami atmosferycznymi, co wpłynie na większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu – poinformowało Biuro Prasowe UMWM.

Monitoringiem suszy rolniczej zajmować będzie się Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego jest jedynie 6 takich stacji. Powoduje to, że punkty pomiarowe są bardzo oddalone od miejsc objętych suszą, stąd też wyniki mogą być nierzetelne i niemiarodajne. Problem suszy jest coraz większym utrapieniem polskich rolników. Kontrola i monitorowanie suszy pozwolą na szybsze reakcje i odpowiednią prewencję.

ZOBACZ TEŻ: Pijany damski bokser znęcał się nad dziećmi i partnerką! Przed policją ukrył się w łazience


Niestety w naszym kraju zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne. Coraz częściej borykamy się z małymi opadami bądź ich brakiem, co skutkuje suszą i przyczynia się do obniżenia plonów, spadku poziomu wód gruntowych, a nawet zaniku wody w istniejących zbiornikach. W naszym województwie sytuację utrudnia fakt, że zlokalizowanych jest tu niewiele stacji meteorologicznych, które pomogłyby w ustaleniu skali tego zjawiska. Dlatego wsparcie samorządów lokalnych w zakupie takich stacji oraz współpraca z instytutem meteorologicznym w Puławach są bardzo ważne – podkreślił marszałek Adam Struzik.

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj.

Kajda na Bulwarach - Farna
Nasi Partnerzy polecają