Toksyczna chmura dotrze do Warszawy. IMGW bije na alarm

2021-10-15 13:57
Toksyczna chmura dotrze do Warszawy. IMGW bije na alarm
Autor: Pixabay (1), IMGW (2) Toksyczna chmura dotrze do Warszawy. IMGW bije na alarm

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej nie ma dobrych wieści. Nad Polskę dotarła toksyczna chmura złożona m.in. z dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja, który znajduje się na kanaryjskiej wyspie La Palmie. Czy toksyczna chmura jest już nad Warszawą? Czy jest groźna dla zdrowia i życia warszawiaków?

Do niszczycielskiej erupcji wulkanu Cumbre Vieja na kanaryjskiej wyspie La Palmie doszło 19 września. Media na całym świecie transmitowały przerażające relacje z obszarów zalewanych przez niszczycielską lawę. Okazuje się, że skutki wybuchu Cumbre Vieja odczuwają nie tylko okoliczni mieszkańcy.

Jak podają hiszpańskie i portugalskie media, w ostatnich dniach w powietrzu nad południową części Półwyspu Iberyjskiego gromadzi się dym z Cumbre Vieja, zawierający dwutlenek siarki. Jak szacują naukowcy ze sztabu kryzysowego, codziennie do atmosfery dostaje się ponad 8 tys. ton tego związku chemicznego.

NIE PRZEGAP: Śmierć studentki na AWF w Warszawie. Chciała wejść na imprezę, zawisła na barierce

IMGW bije na alarm również w Polsce. Instytut poinformował, że według prognoz CAMS (Copernicus Atmosphere Monitoring Service) wieczorem 14 października nad północno-zachodnią część kraju dotarła chmura dwutlenku siarki z wulkanu Cumbre Vieja. W kolejnych godzinach toksyczna chmura miała przemieszczać się dalej, by w piątek być już nad całą Polską. Dotarła również nad Warszawę.

Czy toksyczna chmura jest groźna dla zdrowia? Emisje gazów wulkanicznych mogą powodować występowanie tzw. kwaśnych deszczów. Jednak synoptycy uspokajają, że w Polsce powinniśmy ich uniknąć, podobnie jak gwałtownego wzrostu zanieczyszczenia powietrza.

Sonda
Starasz się dbać o środowisko?
Super Raport 14.10 (Goście: Marek Sawicki - PSL-Koalicja Polska oraz Michał Kołodziejczak - AgroUnia) Sedno Sprawy: Joanna Mucha
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE