Toksyczny dym nad Mazowszem. Zakaz wychodzenia z domów!

2020-01-19 15:12
Pożar składowiska odpadów w Pionkach
Autor: Mazowiecka Straż Pożarna Twitter

Katastrofa ekologiczna! Potężny pożar na składowisku odpadów w Pionkach zatruł powietrze na Mazowszu. Pożar, który wybuchł w nocy z piątku na sobotę, dogaszany był do niedzieli. Wciąż tlił się plastik i inne tworzywa sztuczne na terenie po upadłej firmie Bomax. Jakość powietrza na Mazowszu w sobotę była fatalna.

Do pożaru w najbardziej groźnym momencie pojechało aż pięćdziesiąt jednostek straży pożarnej. Tysiące ton toksycznych śmieci były trudne do opanowania. Plastik może tlić się całymi dniami, a trujące opary są bardzo niebezpieczne. Strażacy ocenili, ze spaliło się w sumie spaliło się około trzech tysięcy ton śmieci i tworzyw sztucznych.

- Jeszcze w nocy z soboty na niedzielę trwało przelewanie i przekopywanie pogorzeliska oraz dogaszanie kolejnych zarzewi ognia. Pracował tam również ciężki sprzęt - przekazał w niedzielę Marcin Genca ze Starostwa Powiatowego w Radomiu.

Do Pionek została również wysłana straż pożarna z Warszawy.

Przez całą sobotę na mapach jakości powietrza w okolicach Pionek, widać było normy przekroczone kilkukrotnie. Osoby starsze oraz dzieci miały unikać przebywania na świeżym powietrzu. Doradzano pozostanie w domach. Również dziś mapa Airly ostrzega, że powietrze zaczyna się pogarszać.