Trudny wybór ósmoklasistów. Wiemy, które licea i technika w Warszawie są najlepsze [RANKING, TERMINY]

2021-02-28 11:00
Uczeń
Autor: Shutterstock

Te licea i technika są najlepsze w Warszawie! Przed uczniami ósmych klas bardzo ważny i trudny wybór. Już niedługo będą oni musieli zdecydować, którą szkołę wybrać, by kontynuować naukę. Decyzja ta może zaważyć na ich przyszłości i późniejszej karierze zawodowej. Wybór szkół w Warszawie jest ogromny. Sprawdziliśmy, które szkoły w stolicy są najlepsze. Zobacz!

Uczniów ósmych klas czeka trudny okres. Już w marcu napiszą oni próbne egzaminy, a w maju przystąpią do głównych. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała już harmonogram egzaminów.

W roku 2021 próbne egzaminy ósmoklasistów odbędą się w dniach od 17 do 19 marca:

 • 17 marca (środa), godz. 9:00 - język polski
 • 18 marca (czwartek), godz. 9:00 - matematyka
 • 19 marca (piątek), godz. 9:00 - języki obce nowożytne

Z kolei główny egzaminu ósmoklasistów odbędzie się pod koniec maja:

 • 25 maja 2021 r. (wtorek), godz. 9:00 - język polski
 • 26 maja 2021 r. (środa), godz. 9:00 - matematyka
 • 27 maja 2021 r. (czwartek), godz. 9:00 - język obcy nowożytny

CKE podała również dodatkowe terminy egzaminów, które miałyby odbyć się w czerwcu:

 • 16 czerwca 2021 r. (środa), godz. 9:00 - język polski
 • 17 czerwca 2021 r. (czwartek), godz. 9:00 - matematyka
 • 18 czerwca 2021 r. (piątek), godz. 9:00 - język obcy nowożytny

Na wyniki przyjdzie uczniom ósmych klas poczekać do 2 lipca (jeśli napiszą egzamin w terminie majowym!).

Nim jednak ósmoklasiści przystąpią do egzaminów, czeka ich jeszcze podjęcie niezwykle ważnej decyzji. Będą oni musieli wybrać szkołę, w której od września będą kontynuowali naukę. W Warszawie wybór jest ogromy, więc i decyzja nie będzie taka prosta. "Warszawskie szkoły ponadpodstawowe w roku szkolnym 2021/2022 przygotowały ok. 21 tys. miejsc. Najwięcej, bo aż 13 803, przygotowały licea ogólnokształcące, technika – 5968, a branżowe szkoły I stopnia – 1198 miejsc" - podał Urząd Miasta. Stołeczny ratusz przedstawił również terminy składania papierów do szkół ponadpodstawowych.

 • od 17 maja do 21 czerwca ósmoklasiści będą mogli składać wnioski o przyjęcie do klas pierwszych szkoły ponadpodstawowej wraz z dokumentami (UWAGA: w przypadku oddziałów dwujęzycznych, międzynarodowych, wstępnych, sportowych, mistrzostwa sportowego, przygotowania sportowego oraz oddziałów, do których obowiązuje sprawdzian uzdolnień kierunkowych - od 17 do 31 maja)
 • od 1 do 14 czerwca w szkołach przeprowadzane będą sprawdziany uzdolnień kierunkowych, kompetencji językowych, predyspozycji językowych i próby sprawności fizycznej (terminy sprawdzianów ustalą dyrektorzy szkół, a wyniki ogłoszone będą maksymalnie do 17 czerwca)
 • od 25 czerwca do 14 lipca uczniowie będą mogli dołączyć do wniosku świadectwo ukończenia szkoły podstawowej oraz zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty
 • 22 lipca ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych
 • 2 sierpnia ogłoszone zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
 • od 3 sierpnia prowadzone będzie postępowanie uzupełniające w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych

NIE PRZEGAP: Wiemy kiedy wraca Veturilo! Rowerów i stacji będzie mniej, mieszkańcy są oburzeni

Jak podkreśla stołeczny ratusz, powyższe terminy nie dotyczą szkół policealnych, branżowych szkół II stopnia oraz szkół dla dorosłych. - Harmonogramy postępowania rekrutacyjnego do tych szkół ogłosi kurator oświaty - wyjaśnia ratusz.

Wiemy, że wybór szkoły ponadpodstawowej nie jest łatwym wyborem dla młodych ludzi i może w późniejszym czasie znacznie wpłynąć na wybór ścieżki zawodowej. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić, które szkoły są najlepsze w Warszawie. Przygotowaliśmy TOP 10 najlepszych liceów i techników w stolicy na podstawie tegorocznego rankingu szkół Perspektywy 2021. W poniższej galerii znajdziecie dziesięć liceów, które warto poznać przed ostatecznym wyborem szkoły.

Ponieważ ranking Perspektywy 2021 nie zawierał spisu najlepszych techników w Warszawie, posłużyliśmy się rankingiem najlepszych placówek na Mazowszu. Wybraliśmy z niego dziesięć techników, które znalazły się na najwyższych pozycjach. Można je zobaczyć w poniższej galerii.

Grające ławeczki na Targówku
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE