Dwa pomniki smoleńskie w Warszawie. Dwie uroczystości

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE, REPORTER/EAST NEWS Dwa pomniki smoleńskie w Warszawie. Dwie uroczystości

Trzaskowski o katastrofie smoleńskiej: Wtedy byliśmy razem, na krótko

2022-04-10 14:12

Dwa miejsca upamiętnienia katastrofy smoleńskiej w Warszawie i dwie oddzielne uroczystości. - Wtedy byliśmy razem. Na krótko – tak katastrofę smoleńską wspomniał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Złożył hołd 96 ofiarom przy pomniku na Powązkach Wojskowych. Ministrowie i przedstawiciele rządu liczniej pojawili się przy pomniku smoleńskim na pl. Piłsudskiego.

Warszawa żyje dziś (10 kwietnia 2022) obchodami 12. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Obchody będą trwać cały dzień. Rozpoczęły się uroczystością na Powązkach Wojskowych przy pomniku i „kwaterze smoleńskiej” gdzie spoczywają ofiary katastrofy – m.. wiceprezydenci Warszawy Władysław Stasiak (później szef BBN), Sławomir Skrzypek (później szef NBP) czy pracownice Kancelarii Prezydenta - Izabela Tomaszewska i Katarzyna Doraczyńska. – Ta tragedia naznaczyła nas wszystkich i byliśmy wtedy razem. Niestety na krótko – powiedział prezydent Rafał Trzaskowski pod pomnikiem ofiar katastrofy pod Smoleńskiem na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. – Wszyscy pamiętamy gdzie byliśmy 10 kwietnia 2010 roku, wszyscy pamiętamy co dokładnie robiliśmy. I dzisiaj, w tych niesłychanie trudnych i niebezpiecznych czasach, w momencie kiedy wojna jest u naszej granicy, w momencie kiedy miliony ludzi szukają u nas bezpieczeństwa i pocieszenia, potrzebna jest chociaż namiastka wspólnoty, a nie kolejne spory – mówił Rafał Trzaskowski. - Dzisiaj jest dzień zadumy, dzisiaj jest dzień modlitwy, dzisiaj jest dzień ciszy. Cześć Ich pamięci!

Mówiąc o ciszy nawiązał do syren alarmowych, włączonych w Warszawie o godz. 8.41. Prezydent apelował o powstrzymanie się przed włączeniem alarmu ze względu na wielu uchodźców. Instalacją alarmową w Warszawie zawiaduje wojewoda. Syreny zawyły.

Podczas uroczystości na Powązkach zostały odczytane nazwiska wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej i odmówiona modlitwa ekumeniczna. Pod pomnikiem zostały zapalone znicze i złożone kwiaty przez bliskich ofiar oraz delegacje przedstawicieli Sejmu, Senatu i władz samorządowych.

Minister Sprawiedliwości Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro oddał hołd ofiarom tragedii pod Pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku na pl. Piłsudskiego i przy Pomniku Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Nie przemawiał. Napisał tylko na Twitterze:

– Zginęli w drodze do Katynia, gdzie chcieli oddać hołd pomordowanym przez sowietów Polakom. Prezydent RP Lech Kaczyński, Pierwsza Dama Maria Kaczyńska, oraz 94 członków delegacji rządowej. To już 12 lat… Ta tragedia rozdarła nasze serca – napisał Zbigniew Ziobro na Twitterze.

Smoleńsk pojednał Kaczyńskiego i Ziobrę

i

Autor: @ZiobroPL / FACEBOOK Smoleńsk pojednał Kaczyńskiego i Ziobrę

Dziś jeszcze przez Warszawę ma przejść marsz poświęcony pamięci 96 ofiar katastrofy smoleńskiej.

Marsz z Portretami w 12. rocznicę Katastrofy Smoleńskiej 10 kwietnia 2022 r. wyruszy o godz. 16 z placu Trzech Krzyży na Plac Piłsudskiego i pod Pałac Prezydencki. Ok. godz. 17 przewidziane jest złożenie wieńca pod Pomnikiem Smoleńskim i pod pomnikiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Tak wyglądają teraz groby ofiar katastrofy smoleńskiej. Poruszający widok
Sonda
Czy Twoim zdaniem katastrofa smoleńska to:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają