Uwaga! Dzwonił do Ciebie ten numer? Nie oddzwaniaj i nie odbieraj

2021-07-28 13:17
Uwaga! Dzwonił do Ciebie ten numer? Nie oddzwaniaj i nie odbieraj
Autor: Pixabay Uwaga! Dzwonił do Ciebie ten numer? Nie oddzwaniaj i nie odbieraj

Zjawisko oszustwa na tzw. "afrykański telefon" istnieje już od lat. W ostatnim czasie abonenci znów zaczęli skarżyć się na połączenia z nieznanych numerów, które do złudzenia przypominają te należące do polskich sieci komórkowych. Widząc podejrzany numer telefonu, warto zachować szczególną ostrożność. Odebranie takiego połączenia lub oddzwonienie może bardzo słono kosztować!

Franciszkanin Jan Maria Szewek na Twitterze zwrócił uwagę na palący problem, który co jakiś czas przybiera na sile. Chodzi o oszustwa na tzw. "afrykański telefon". "Uwaga na telefony podstępnie zaczynające się od +22…, sugerujące Warszawę. Po dwóch sekundach rozłączają się. Proszę nie oddzwaniać na nie" - ostrzega w mediach społecznościowych. O co właściwie chodzi?

Oszustwa na tzw. "afrykański telefon" to sprytny podstęp, za który ofierze przyjdzie słono zapłacić. Numery telefonu do złudzenia przypominają te należące do polskich sieci komórkowych, np. +22 dla Warszawy czy +24 dla Płocka. W rzeczywistości są to połączenia wykonywane zza granicy!

Przykładowo:

  • +224 - Gwinea
  • +225 - Wybrzeże Kości Słoniowej
  • +222 - Mauretania
  • +220 - Gambia
  • +221 - Senegal
  • +228 - Togo

Jest jednak jeden mały szczegół, który nie wszyscy zauważają i nieświadomi zagrożenia wpadają w sidła oszustów. Podejrzane numery składają się z dziesięciu lub więcej cyfr. Z kolei krajowe numery komórkowe mają jedynie dziewięć cyfr. Warto o tym pamiętać.

Urząd Komunikacji Elektronicznej od lat ostrzega, aby w żadnym wypadku nie odbierać ani tym bardziej nie oddzwaniać na podejrzane numery telefonów. Co prawda, odebranie połączenia z numeru zagranicznego jest bezpłatne. Jednak jeśli oddzwonimy na podejrzany numer, zostaną naliczone opłaty za wykonanie połączenia zagranicznego.

ZOBACZ TEŻ: Nie żyje Jerzy Nowicki ps. "Plastuś". Wzruszające pożegnanie Morawieckiego

Właśnie na to czekają oszuści. Aż nieświadomy zagrożenia użytkownik oddzwoni. Wówczas zostanie obciążony przez operatora kosztami, jak za połączenia międzynarodowe. Zdarza się również, że oszuści celowo wydłużają połączenie. Na przykład w słuchawce użytkownikowi symulowany jest sygnał rozłączenia i jeżeli użytkownik sam się nie rozłączy, połączenie trwa nadal, a co za tym idzie, operator nalicza dalej opłaty za to połączenie. Można tak stracić ogromne pieniądze!

"Jeżeli nie spodziewasz się telefonu z zagranicy, a wyświetlony na aparacie Twojego telefonu numer jest zadziwiająco długi lub zupełnie nie kojarzysz międzynarodowego numeru kierunkowego kraju pochodzenia tego numeru – zachowaj ostrożność! Oddzwaniaj z głową!" - apeluje od lat UKE.

Podejrzany numer można sprawdzić na stronie www.uke.gov.pl oraz pod numerem telefonu 801 900 853 lub tel. 22 534 91 74 - od poniedziałku do piątku w godzinach 8:15-16:15.

Babcia powstaniec jest dla mnie jedynym autorytetem. Wnuk wspomina ukochaną babcię walczącą w Powstaniu Warszawskim
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE