Pałac Kultury nie jest już najwyższy. Varso Tower ma już 310 metrów. Jest najwyższy w Unii Europejskiej [ZDJĘCIA]

2021-02-22 14:53

Wieżowiec Varso Tower w samym sercu stolicy jest już oficjalnie najwyższym budynkiem w Unii Europejskiej. W miniony weekend na szczycie 230-metrowego budynku zamontowano potężną, 80-metrową iglicę. Tym samym warszawski drapacz chmur osiągnął swoją docelową wysokość 310 metrów. Varso jest zatem wyższy od Pałacu Kultury o 73 metry, czyli mniej więcej tyle, ile wynosi wysokość Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie.

Montaż iglicy, która wieńczy Varso Tower u zbiegu ul. Chmielnej i al. Jana Pawła II odbył się w niedzielę, 21 lutego. Operacja była niezwykle skomplikowana, ale zakończyła się powodzeniem. Wysoki na 80 metrów maszt stanął na 230-metrowym budynku. Tym samym wieżowiec zdetronizował Pałac Kultury i stał się najwyższym budnkiem nie tylko w Polsce, ale i w całej Unii Europejskiej. W Europie wyższe drapacze chmur są jedynie w Moskwie i Sankt Petersburgu.

NIE PRZEGAP: Tak powstaje Varso Tower. Zobacz zdjęcia z najwyższego budynku w UE!

Budynek Varso Tower jest częścią kompleksu Varso Place, który powstaje w centrum Warszawy. Dwa niemal stumetrowe budynki zostały już oddane do użytku, jednak największe emocje budzi 310-metrowy wieżowiec. Ten jest już niemal na ukończeniu, a do użytku zostanie oddany na przełomie 2021 i 2022 roku.

W Varso Tower znajdą się ogólnodostępne tarasy widokowe na najwyższych piętrach, a na szczycie znajdzie się trzypoziomowa restauracja i bar. Nie zabraknie też przestrzeni handlowo-usługowej. Budynek będzie miał powierzchnię ponad 70 tys. metrów kwadratowych. Powstanie też podziemne przejście do Dworca Centralnego oraz Złotych Tarasów. 

Bajkowy klimat po śnieżycy w Warszawie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE