Znamy lokalizacje

W Warszawie powstanie siedem nowych parków kieszonkowych

2022-08-16 19:30

W Warszawie powstanie wkrótce 7 nowych parków kieszonkowych. Większość z nich to projekty zgłoszone przez mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego - poinformował Zarząd Zieleni. Dodatkowo na Bielanach miejscy ogrodnicy stworzą deptak wśród zieleni. Znamy lokalizacje, w których urzędnicy planują budowy.

Gdzie powstaną nowe parki?

Nowe parki kieszonkowe powstaną: na Bielanach – przy ul. Reymonta, Broniewskiego i Wólczyńskiej, na Pradze-Południe na skrzyżowaniu ul. Fieldorfa i Bora-Komorowskiego, na Pradze-Północ przy ul. Zamoyskiego, na Ursynowie przy al. KEN, na Mokotowie przy skrzyżowaniu ul. Racławickiej i Balonowej. Ponadto na Bielanach przy ul. Kasprowicza (od ul. Lisowskiej do ul. Podczaszyńskiego) między jezdniami powstaną nowe alejki oraz ławki wśród zieleni, również w ramach realizacji projektu z budżetu obywatelskiego.

Kiedy mieszkańcy skorzystają z nowych parków?

Jak przekazał Zarząd Zieleni, z 6 parków kieszonkowych mieszkańcy będą mogli skorzystać jeszcze w tym roku. Realizacja parku przy skrzyżowaniu ulic Wólczyńskiej i Nocznickiego na Bielanach musi zostać przesunięta na przyszły rok z powodu inwestycji realizowanej przez MPWiK przy tej ulicy. "Trwa jednak etap projektowania i uzgadniania, by wykonawca mógł rozpocząć budowę skweru tuż po zakończeniu robót" - zaznaczyli ogrodnicy.

Czego można będzie się spodziewać w nowych parkach?

Nowe parki będą zajmować powierzchnię od ok. 400 mkw do ponad 2 tys. mkw.

We wszystkich lokalizacjach, oprócz alejek, powstaną nowe trawniki, pojawią się też nowe nasadzenia drzew oraz tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Będą tam również elementy małej architektury – ławki, stojaki na rowery, kosze na śmieci.

"Rośliny są tak dobierane, by parki zachowały walory przyrodnicze przez cały rok. Ptaki mogą znaleźć schronienie w krzewach (np. tawułach, śnieguliczkach i różach okrywowych)" - podkreślił Zarząd Zieleni. Tak bogaty dobór roślin zapewni pożywienie dla zapylaczy. Powstaną też specjalne hotele dla owadów i karmniki. "Estetykę parków wzbogacają głazy narzutowe, pieńki czy kule ozdobne, które mogą służyć jako element zabaw czy dodatkowe siedziska" - przekazali ogrodnicy.

Tereny parków będą dostępne dla wszystkich mieszkańców.

W Warszawie są już takie parki

W tym roku powstały już dwa nowe parki kieszonkowe na Bemowie u zbiegu ulic Powstańców Śląskich i Wrocławskiej oraz na Mokotowie między ulicami Wołoską i Marynarską, przy przystanku tramwajowym Rondo UE. 

Wieniec od Prezydenta Trzaskowskiego zdjęty z Grobu Nieznanego Żołnierza podczas pochodów święta Wojska Polskiego.
Sonda
Czy w Warszawie powinno być więcej zieleni?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE