Nie żyje Zygmunt Świstak ps. „Minoga”. Był żołnierzem AK i walczył w Powstaniu Warszawskim

i

Autor: Fundacja Nie Zapomnij o Nas Nie żyje Zygmunt Świstak ps. „Minoga”. Był żołnierzem AK i walczył w Powstaniu Warszawskim

Ogromna strata

Nie żyje Zygmunt Świstak ps. „Minoga”. Był żołnierzem AK i walczył w Powstaniu Warszawskim

2022-08-16 17:30

Fundacja „Nie Zapomnij o Nas” przekazała we wtorek, 16 sierpnia, przykrą wiadomość. Dzień wcześniej, w Australii zmarł Zygmunt Świstak pseudonim „Minoga”. Mężczyzna był żołnierzem Armii Krajowej i powstańcem walczącym w Powstaniu Warszawskim. Był więziony w obozach KL Dachau i KL Katzbach. Odszedł w wieku 98 lat.

Nie żyje Zygmunt Świstak, pseudonim „Minoga”. Tę przykrą informację podała na Twitterze fundacja „Nie Zapomnij o Nas”. Post został opublikowany we wtorek, 16 sierpnia. - Wczoraj w Australii w wieku 98 lat zmarł Zygmunt Świstak ps. „Minoga”, żołnierz AK i Powstania Warszawskiego, więzień obozów KL Dachau i KL Katzbach. Cześć Jego Pamięci! - czytamy w komunikacie.

Miałem opaskę i byłem z tego dumny

Zygmunt Świstak miał piętnaście lat, gdy rozpętała się druga wojna światowa. Chodził do szkoły powszechnej. Tuż przed wojną trafił do nowej placówki przy ulicy Stalowej – gimnazjum technicznego. Gdy wróg najechał Polskę wstąpił do straży obywatelskiej. - Miałem opaskę biało-czerwoną na ręku i byłem bardzo dumny z tego, że się przysługuję do czegoś – powiedział w wywiadzie przeprowadzonym przez pracowników Muzeum Powstania Warszawskiego. W stopniu był strzelcem. Jego formacja to Obwód VII „Obroża”, rejon II „Celków”. Walczył w Zielonce, Kampinosie, Czerniakowie i na Powiślu. Więcej informacji, oraz cały wywiad, w którym powstaniec opowiada o swoich wojennych losach, jest do przeczytania na stronie internetowej www.1944.pl/archiwum-historii-mowione/zygmunt-swistak.pl.

Groby weteranów Powstania Warszawskiego cz. 1. Niezapomniani
Sonda
Czy wiesz, kiedy upadło powstanie warszawskie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE