Warszawa: 50 miejsc, które warto odwiedzić. Dojedziesz tam komunikacją miejską! Zaplanuj wycieczkę

2020-06-09 10:07
Las Kabacki
Autor: commons.wikimedia.com/Wojciech Zabolotny Las Kabacki to propozycja dla tych, którzy nie chcą ruszać się z Warszawy. Wystarczy dojechać metrem do stacji Kabaty, wyjść na powierzchnię i ruszyć w kierunku lasu. Choć, aby uniknąć tłumów trzeba się jednak trochę nachodzić.

Długi weekend czerwcowy zapowiada się znakomicie: piękna, słoneczna pogoda namawia wręcz do wycieczek. Także tych krótszych, jednodniowych wypadów. Nawet takich, które nie wymagają samochodu, bo można tam dojechać komunikacją miejską.

Zazwyczaj znamy parki i tereny zielone znajdujące się blisko naszego domu, ale nie zdajemy sobie sprawy, że kilka kilometrów dalej jest np. 100-hektarowy las z… dzwonkiem brzoskwiniolistnym i łosiami. A takich miejsc na terenie aglomeracji warszawskiej jest co najmniej 50!

Zamknięty ważny dworzec pod Warszawą z powodu koronawirusa!

No dobrze, ale jak je znaleźć? Jak się dowiedzieć, gdzie się znajdują? O to postarał się Zarząd Transportu Miejskiego, który pod adresem www.zielonamapa.waw.pl stworzył "zieloną mapę" aglomeracji warszawskiej. Zaznaczone na niej jest 50 "zielonych miejsc" wartych odwiedzenia. I co ważne, są to miejsca, do których można dojechać komunikacją miejską. Dzięki temu taka wycieczka nie jest ani trudna, ani kosztowna, a za to - ekologiczna. Korzystając z transportu zbiorowego przyczyniamy się bowiem do zmniejszenia emisji spalin oraz ograniczenia hałasu.

Dramatyczna akcja na Zalewie Zegrzyńskim: cztery żaglówki wywrócone, 13 osób w wodzie!

Każde "Zielone miejsce" zaznaczone na mapie, jest dokładnie opisane. Można tam znaleźć sugestie dotyczące trasy wycieczki, informacje na temat zwierząt występujących na tym terenie oraz ciekawych roślin tam rosnących. Oczywiście sś też informacje nt. dojazdu: nazwy przystanków, na których trzeba wysiąść oraz linie komunikacji miejskiej i kolei. To ważne w przypadkach, gdy przystanek nazywa się inaczej, niż znajdujące się w pobliżu tereny zielone. Mapa jest także zintegrowana z wyszukiwarką połączeń na stronie internetowej wtp.waw.pl oraz z mapami Google.

Zostanie zamknięty jeden z najważniejszych placów Warszawy? O co chodzi?!

Ważną częścią „Zielonej mapy” są „Rośliny dla miasta”. To lista gatunków, wybranych przez ekspertów z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie, które warto sadzić, by oddychać czystszym powietrzem, ale też takich które dobrze sobie radzą w przestrzeni miejskiej. Na przykład jarząb mączny ma omszone liście, które bardzo dobrze wyłapują kurz z powietrza. Polecane przez specjalistów rośliny są przeznaczone do sadzenia m.in. na skwerach, wokół bloków oraz przy ogrodzeniach.

Lato 2020 to będzie pogodowy koszmar! Sprawdź, kiedy warto brać urlop!

Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj

Warszawski klub fitness gotowy do otwarcia
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE