Warszawa: Indyjska mutacja koronawirusa w stolicy. Kwarantanna u Misjonarek Miłości

2021-05-06 21:49
Koronawirus, zdjęcie poglądowe
Autor: SHUTTERSTOCK Koronawirus

Warszawa. Indyjska mutacja koronawirusa w stolicy Polski. Sanepid zarządził kwarantannę u Misjonarek Miłości, w których domu zakonnym potwierdzono zakażenia śmiercionośnym wirusem. Dom sióstr jest pod nadzorem służb epidemicznych. Czy ognisko zakażeń indyjską mutacją koronawirusa może się rozszerzyć? Czy zagrożone są kolejne osoby? Służby sanitarno-epidemiologiczne sprawdzają, gdzie mógł pojawić się wariant indyjski koronawirusa. Dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. W codziennym funkcjonowaniu zakonnicom pomagają wolontariusze.

Indyjska mutacja koronawirusa w Warszawie. Wykryto ją u sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w stolicy. Część zakonnic była na rekolekcjach razem z inną siostrą – z Indii. Czy to w ten sposób „alarmowa mutacja” koronawirusa trafiła do Polski? Służby badają sprawę. Dom zakonny w stolicy jest pod nadzorem sanepidu, objęto go kwarantanną. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają pod dom zaprzyjaźnieni wolontariusze – informuje Polska Agencja Prasowa. Co będzie dalej? Czy ognisko indyjskiej mutacji koronawirusa w Warszawie może się rozwinąć?

Zobacz też: Brazylijski wariant koronawirusa w Polsce. Jest też indyjski. Niepokojące informacje

Warszawa: Indyjska mutacja koronawirusa u Misjonarek Miłości

Na początku maja Główny Inspektorat Sanitarny otrzymał informację, że w domu zgromadzenia sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Katowicach pojawiło się 10 osób ze schorzeniami układu dróg oddechowych. W wyniku działań sanepidu i przeprowadzonego wywiadu epidemiologicznego ustalono, że część sióstr brała udział w rekolekcjach w Zaborowie pod Warszawą, gdzie była siostra zakonna z Indii – informuje PAP. W Zaborowie znajduje się drugi dom Zgromadzenia.

Po tej informacji podjęliśmy natychmiast decyzję o szczegółowym zbadaniu ogniska w Katowicach i Zaborowie, które okazało się, że również dotyczy domu zakonnego sióstr Misjonarek Miłości w Warszawie – podje Krzysztof Saczka, szefujący Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu.

Kwarantanna u zakonnic. Dwa tygodnie izolacji

Jak podaje PAP, zadecydowano o tym, aby wszystkie osoby ze wspomnianych ognisk zostały przebadane, a zakażone siostry podlegały 14-dniowej izolacji. Osoby z wynikiem ujemnym objęła 14-dniowa kwarantanna. – Podjąłem decyzję, że zwolnienie z izolacji bądź z kwarantanny będzie możliwe tylko i wyłącznie po wykonaniu testu, który będzie ostatecznie ujemny – powiedział Saczka.

W ognisku w Katowicach stwierdzono 27 osób zakażonych i dziewięć osób z wynikami ujemnymi, które podlegają kwarantannie. Wśród tych 27 osób zakażonych mamy potwierdzone cztery przypadki mutacji indyjskiej – poinformował Saczka.

Indyjska mutacja koronawirusa w stolicy i pod Warszawą

W przypadku Warszawy i Zaborowa stwierdzono 24 osoby zakażone, a kolejne 20 osób poddano kwarantannie. Potwierdzono 10 przypadków indyjskiej mutacji.Wszystkie osoby, które miały jakikolwiek kontakt z osobami w ogniskach, zostały poddane kwarantannie – podkreślił Saczka. Ponieważ siostry w Katowicach opiekują się bezdomnymi, „ustalono dozór policyjny, by nikt nie mógł się wydostać ani dostać”.

Warszawa: Dom sióstr Misjonarek Miłości objęty kwarantanną

Dyrektor biura prasowego diecezji warszawsko-praskiej Jakub Troszyński powiedział PAP, że „dom sióstr Misjonarek Miłości Matki Teresy z Kalkuty w Warszawie został objęty kwarantanną i jest pod nadzorem sanepidu. Jedzenie i niezbędne środki do życia dostarczają pod dom zaprzyjaźnieni wolontariusze”.

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości od początku lat 90. mieści się w Domu Świętego Józefa na stołecznym Bródnie, gdzie prowadzi przytułek dla najuboższych, niosąc pomoc wszystkim potrzebującym.

Kobiety w pandemii - SuperNova w samo południe
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE