Tajemnicza rzeźba obok warszawskiej Syrenki. Wiemy, co to jest!

2021-05-06 15:04
Jak będzie wyglądała Warszawa za 100 lat? Wyjątkowa kapsuła czasu w stolicy
Autor: um.warszawa.pl Tajemnicza rzeźba obok warszawskiej Syrenki. Wiemy, co to jest!

Na Bulwarach Wiślanych, obok warszawskiej Syrenki stanęła tajemnicza konstrukcja. Wyjątkowa rzeźba stworzona została przez młodego krakowskiego artystę, Aleksandra Rokosza i inspirowana jest hejnalicą Kościoła Mariackiego. Czemu ma służyć taki obiekt w stolicy? Jest to najprawdziwsza kapsuła czasu! Każdy może do niej wrzucić swoją wizję miasta za 100 lat.

Tajemnicza konstrukcja na Bulwarach Wiślanych, obok warszawskiej Syrenki mogła zaciekawić warszawiaków. Co to jest i po co pojawiła się właśnie w Warszawie? Odpowiedź jest prosta. To kapsuła czasu! - We wnętrzu Kapsuły będą ukryte prace plastyczne i literackie, opisujące życie warszawiaków za sto lat. Pierwsze otwarcie Kapsuły jest planowane za 10 lat, a następne w równych odstępach czasowych, co 25 lat - tłumaczy stołeczny ratusz.

ZOBACZ TEŻ: Policyjny pościg na ulicach Suchocina! Młody kierowca pomylił życie z grą komputerową?! [Wideo]

Co ciekawe, Warszawa jest trzecim miastem w Polsce, które gości u siebie Kapsułę. Będzie ona stała na Powiślu do 31 lipca, a następnie wyruszy do kolejnego miasta.

Kapsuła czasu w Warszawie

Wyjątkową rzeźbę wykonał młody, krakowski artysta Aleksander Rokosz. Jest ona inspirowana hejnalicą Kościoła Mariackiego. Kapsuła ma podstawę zrobioną z miedzi. Z kolei jej górna część została wykonana z lakierowanego włókna szklanego.

Jak podkreśla ratusz, najważniejsze jest jednak wnętrze rzeźby, czyli Serce Kapsuły Czasu. - Wewnątrz instalacji znajduje się skrzynia o pojemności 1m3, która przechowuje około czterech tysięcy prac - literackich i plastycznych, przedstawiających wizje świata odległego o sto lat. Rysunki i opisy tworzyły dzieci i młodzież z całej Polski - tłumaczy ratusz.

Zobacz także: Zamkną centrum Warszawy dla aut? Po pandemii ruszą analizy natężenia ruchu

Jaka będzie Warszawa za 100 lat?

Do kapsuły czasu każdy może dołożyć swoją wizję stolicy w przyszłości. Warszawska edycja realizowana jest pod nazwą "Warszawa za 100 lat - Serce Kapsuły Czasu". - Chętni warszawiacy mogą wysyłać swoje prace przedstawiające stolicę w 2120 r. na adres Fundacji Ideanova (ul. Syrokomli 3/1, 30-102 Kraków). Skany prac są umieszczane w internetowej chmurze, a oryginały trafiają do rzeźby. Można też przekazać cyfrową wizję przyszłości, wysyłając ją za pośrednictwem strony internetowej kapsulaczasu.org lub bezpłatnej aplikacji mobilnej - wyjaśnia ratusz i zachęca do udziału w akcji.

Policyjny pościg pod Warszawą
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE