Warszawa. Komunikacja miejska po otwarciu metra na Targówku. Wiemy, jak pojadą autobusy?

i

Autor: um.warszawa.pl Warszawa. Komunikacja miejska po otwarciu metra na Targówku. Wiemy, jak pojadą autobusy?

Zmiany w komunikacji

Warszawa. Komunikacja miejska po otwarciu metra na Targówku. Wiemy, jak pojadą autobusy?

2022-09-19 19:24

Wielkimi krokami zbliża się dzień otwarcia nowego odcinka metra M2 na Targówku. Uruchomienie dwóch stacji na Bródnie i jednej na Zaciszu będzie wiązało się z korektami tras komunikacji naziemnej. Wiadomo już, które autobusy miejskie będą kursowały bez zmian, a które czekają korekty. Pojawią się też nowe linii.

Otwarcie metra na Targówek

Coraz bliżej otwarcia nowych nowego odcinka metra M2 na Targówku - dwóch stacji na Bródnie (Kondratowicza i Bródno) i jednej na Zaciszu (Zacisze). Nieoficjalnie spekuluje się, że nastąpi to w sobotę, 24 września. Nie jest to jednak do końca pewne.

"Ich uruchomienie będzie wiązało się z korektami tras komunikacji naziemnej, aby jak najlepiej wykorzystać najsprawniejszy środek transportu, jakim jest metro, i jednocześnie zapewnić optymalną sieć połączeń lokalnych. W godzinach porannego szczytu z ulicy L. Kondratowicza w kierunku Pragi i centrum w ciągu godziny wyruszy kilkanaście pociągów metra. Składy mogą przewieźć około 30 tys. pasażerów – czyli dwa razy więcej niż wszystkie kursujące tam autobusy i tramwaje. Podróż do centrum, na ulicę Świętokrzyską, zajmie tylko około 20 minut" - poinformował stołeczny ratusz.

Zobacz też: 16-latek wyjechał z Polski po rzezi w Boże Narodzenie. Zatrzymali go po 15 latach w USA!

Warto przypomnieć, że propozycje zmian w komunikacji po otwarciu metra omawiano z mieszkańcami podczas konsultacji społecznych. W ich ramach odbyły się cztery spotkania–warsztaty, w których wzięło udział blisko 230 osób, zebrano też około 150 ankiet. Z kolei spotkania online obejrzało (bezpośrednio i zapis) ponad 3,2 tys. osób, a na specjalną skrzynkę mailową wpłynęło około 1,9 tys. ankiet dotyczących propozycji korekt w prawobrzeżnej Warszawie.

Zmiany w kursowaniu komunikacji naziemnej

Trasy linii tramwajowej 25 (gdzie tramwaje będą kursowały w dni powszednie) i autobusowej 314 nie zmienią się, z kolei autobusy linii 112, 169, 409 i 500 wrócą na trasę sprzed budowy metra.

Jak zapewnia ratusz, linia 134 nadal łączyć będzie wschodnią Białołękę z Marymontem i stacją metra linii M1. Z kolei niewielkie zmiany tras, zostaną wprowadzone dla autobusów linii 145 i 156, tak, aby jak najlepiej dowoziły mieszkańców do stacji metra Kondratowicza. Dodatkowo autobusy linii 156 zostaną skierowane na Dworzec Wschodni przez osiedle Wilno, tam także od stacji metra M2 dojadą autobusy linii 356. Do Dworca Centralnego z Białołęki nadal dojadą autobusy linii 160.

Nie przegap: 20-latka huknęła w rowerzystę pod Kozienicami! Mężczyzna nie żyje

Do linii metra M2 na osiedlu Bródno zostaną skierowane autobusy linii 104, 134 (w weekendy), 176, 199, 204, 240, 245, 256 i 527. Wydłużona zostanie tam też linia 326, która łączyć będzie teraz obie linie metra.

Co ważne, przestaną jeździć autobusy linii 412 i E–9. Ich relacje zastąpią inne linie oraz metro.

Co więcej, trasa linii 118 zostanie skrócona. Autobusy nie będą jeździły na prawy brzeg Wisły, bo najszybszym połączeniem Powiśla z Bródnem będzie metro. Tramwaje uruchomionej na czas budowy metra linii 41 jako linia 17 pojadą w dni powszednie od al. Jana Pawła II na Tarchomin, co poprawi połączenie zachodniej Białołęki z centrum i Mokotowem. Z Bródna w al. Jana Pawła II (do ronda ONZ) najszybciej będzie można dojechać metrem.

Jak podaje ratusz, główną linią dojazdową do metra ze wschodniej Białołęki pozostanie linia 527. Autobusy będą jeździły najkrótszą trasą do najbliższej stacji M2, czyli Kondratowicza. Mieszkańcy Białołęki zyskają także wiele nowych połączeń, np. nowa linia 226 połączy wschodnią Białołękę z metrem linii M2 na osiedlu Bródno, a autobusy nowej linii 233 pojadą przez cały tydzień z Tarchomina na Kępę Tarchomińską. Mieszkańcy wschodniej Białołęki będą mieli zapewniony dojazd do dwóch linii metra M1 i M2.

Co więcej, usprawniony będzie także dojazd do metra z sąsiednich miejscowości. Autobusy z Marek i Ząbek, czyli 145, 199, 240 i 245 przejadą obok stacji metra Kondratowicza (linia 240 skończy przy niej swoją trasę).

To jednak nie będzie koniec zmian. "Nowe trasy i połączenia będą obserwowane przez Zarząd Transportu Miejskiego. Analizie poddane zostaną dane z bramek metra, ze zliczarek w autobusach oraz z tramwajów. Dzięki danym z liczników pasażerów zamontowanych w pojazdach, będzie wiadomo ile osób wsiada i wysiada na konkretnych przystankach, na jakich odcinkach tras ilu jest pasażerów, jakie są popularne przystanki, na których odbywa się duża wymiana pasażerów. Te dane pozwolą na ocenę wprowadzonych rozwiązań i wskażą kierunek ewentualnych korekt" - podaje ratusz.

Metro na Bródnie coraz bliżej. Ostatnie prace przy nowych stacjach
Sonda
Lubisz podróżować metrem?