WARSZAWA: Pasażerów nie stać na podwyżki cen biletów!

2012-10-09 3:20

To już naprawdę są kpiny! Nie dość, że w styczniu pasażerów czeka podwyżka cen biletów, to jeszcze w mieście ma być mniej autobusów. Zarząd Transportu Miejskiego ograniczyć ma bowiem liczbę kursów realizowanych przez dwie prywatne firmy.

To woła o pomstę do nieba! - burzą się pasażerowie niegodzący się na nowe ceny biletów, które wejdą w życie w styczniu 2013 roku. Podwyżki są wyjątkowo bulwersujące, szczególnie że na ulicach ma być mniej autobusów. To oznacza ścisk, tłok i rzadsze kursowanie. Zniknie około 50 autobusów kursujących na Pradze i 50 jeżdżących po Mokotowie, Wilanowie, Ochocie i Woli. Dlaczego? Kończą się umowy z prywatnymi przewoźnikami - ITS oraz Mobilis. Z powodu kryzysu i cięć budżetowych umowy nie zostaną przedłużone.

Pasażerowie uważają, że wyższe ceny biletów to przesada. I już zachodzą w głowę, skąd wziąć na to wszystko pieniądze. - Razem z żoną i dwójką dzieci codziennie korzystamy z transportu publicznego. Kupując dla wszystkich członków rodziny bilety miesięczne, musimy zapłacić teraz 270 złotych. Po podwyżce cena wzrośnie aż do 300 złotych. Skąd na to mamy brać pieniądze? - żali się Waldemar Mierzyński (38 l.), ojciec Kacpra (7 l.) i Julki (7 l.).

Całą sytuację próbuje tłumaczyć rzecznik Zarządu Transportu Miejskiego Igor Krajnow. - Dodatkowe środki po podwyżce cen biletów w styczniu 2013 r. zostaną przeznaczone na rozwój komunikacji miejskiej. Od poprzedniej podwyżki na ulice wyjechało 100 nowych tramwajów, 200 autobusów i 19 pociągów Szybkiej Kolei Miejskiej. Oprócz tego uruchomiliśmy kilkanaście nowych linii autobusowych, połączenie kolejowe SKM z Lotniskiem Chopina i ponad 300 biletomatów. Oddaliśmy też do użytku pięć parkingów P+R i nowoczesny węzeł przesiadkowy przy ul. Lubelskiej. Wzdłuż ul. Górczewskiej uruchomiony został nowy buspas - tłumaczy rzecznik.

Ceny biletów do końca roku

2 bilety miesięczne normalne = 180 zł
2 bilety miesięczne ulgowe = 90 zł
Tyle płaci rodzina Mierzyńskich za jeden miesiąc = 270 złotych

2 bilety jednorazowe normalne = 7,2 zł
2 bilety jednorazowe ulgowe = 3,6 zł
Tyle płaci rodzina Mierzyńskich za jeden przejazd = 10,8 złotego

Ceny biletów od 1 stycznia 2013 r.:

2 bilety miesięczne normalne = 200 zł
2 bilety miesięczne ulgowe = 100 zł
Tyle będzie płacić rodzina Mierzyńskich za jeden miesiąc = 300 złotych

2 bilety jednorazowe normalne = 8,8 zł
2 bilety jednorazowe ulgowe = 4,4 zł
Tyle będzie płacić rodzina Mierzyńskich za jeden przejazd = 13,2 złotego

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki