Warszawa: Wielka podwyżka opłat za parkowanie weszła w życie. Ile zapłacimy od 4 stycznia?

2021-01-04 7:51 ac _
Warszawa: Wielka podwyżka opłat za parkowanie weszła w życie. Ile zapłacimy od 4 stycznia?
Autor: TR, archiwum se.pl

Niestety, przyszedł ten czarny poniedziałek dla warszawskich kierowców. Od 4 stycznia musimy przyzwyczajać się do nowych opłat i nowych godzin płacenia za parkowanie w centrum Warszawy. Podwyżki były zapowiadane od dawna i właśnie weszły w życie. Ile zapłacimy za godzinę parkowania w centrum Warszawy? Jakie zmiany obejmą strefę płatnego parkowania? Wyjaśniamy!

Nowe opłaty w strefie płatnego parkowania w Warszawie

Zgodnie z decyzją Rady Warszawy, od 4 stycznia 2021 zmienia się cennik w warszawskiej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego. Dotychczasowe zasady płatnego parkowania funkcjonowały od 12 lat - zmotoryzowani płacili 3 złote za godzinę postoju. Teraz kierowcy będą musieli wrzucać więcej do parkometrów. Opłata za pierwszą godzinę parkowania wynosi od dziś 3,90 zł. Za drugą - 4,60 zł, a za trzecią - 5,50 zł. Z kolei godzina czwarta i każda kolejna będą kosztować 3,90 zł.

- Wyższe opłaty nie są niczym niezwykłym. Wiele miast w Polsce już zdecydowało się na ten krok. Również w innych miastach Europy próżno szukać takich, gdzie za parkowanie płaci się tak niewiele jak w Warszawie - tłumaczy podwyżkę stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Parkowanie płatne do godziny 20 i nowe strefy

Ważną zmianą są także godziny obowiązywania strefy. Parkometry będą przyjmować pieniądze dwie godziny dłużej niż dotąd, a więc w godz. 8-20. Jak wyjaśnia ZDM, ma to dodatkowo zniechęcić kierowców do pozostawiania samochodów w strefie na cały dzień. Z wolnych miejsc będą mogli łatwiej skorzystać mieszkańcy, zwłaszcza w godzinach wieczornych. 

Wypadek autobusu w Warszawie. Jedna osoba zginęła, kierowcy grozi długie więzienie [NOWE FAKTY]

Ale to nie koniec zmian związanych z parkowaniem, jakie szykują nam władze Warszawy w 2021 roku. Przygotowywane jest rozszerzenie strefy na Ochocie i Żoliborzu. - Zmiany niezbędne, bo w centrum stolicy jest coraz więcej samochodów. A miejsc musi tu starczyć dla wszystkich, którzy ich potrzebują - tłumaczy prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Ci aktorzy zaszczepili się na koronawirusa bez kolejki
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE