Ksiądz

i

Autor: pixabay.com Ksiądz

Kryzys wiary w stolicy?

Warszawa. Pustki w stołecznym seminarium. Zgłosiło się tylko 4 kandydatów

2022-09-05 20:38

Czy to kryzys wiary w Warszawie? Jak donosi Gazeta Stołeczna do warszawskiego seminarium diecezji warszawsko-praskiej zgłosiło się rekordowo mało chętnych. W tym roku gotowych na przywdzianie sutanny jest jedynie czterech kandydatów. W związku z tym diecezja ogłosiła ponowny nabór. Diecezja podkreśla jednak, że kolejni kandydaci są w trakcie rekrutacji. Ilu z nich zostanie kapłanami?

Warszawa. Brakuje chętnych do seminarium

Pierwszy etap rekrutacji do seminarium zakończył się 31 sierpnia. Do terminowego zakończenia etapu przyjęto jedynie 4 alumnów. - Formalnie, termin rekrutacji dodatkowej mamy do 9 września. Jest to związane też z tym, że gdyby ktoś miał maturę poprawkową czy inne sytuacje życiowe, a jeszcze myślał o rozpoczęciu nauki w Seminarium, to ma taką możliwość – tłumaczy cytowany przez radiowarszawa.com rektor WSD Diecezji Warszawsko-Praskiej ks. dr Tomasz Sztajerwald.

Przeczytaj również: Wielki skandal w Łosicach. Ksiądz Sebastian stanie przed sądem. Zmusił parafiankę do seksu w samochodzie?!

W ubiegłym roku diecezji warszawsko-praskiej udało się wyświęcić jedynie sześciu księży. Jak podaje Gazeta Stołeczna, w Polsce jest co raz mniej powołań. W 2003 roku na pierwszy rok do seminariów diecezjalnych w Polsce zgłosiło się 1438 osób, w 2008 – 786, w 2015 – 546, w 2019 – 324, w 2021 – 242.

Warszawa. Ściągają kleryków z prowincji

Duchowni sami przyznają, że sytuacja jest ciężka. – Trzeba łączyć seminaria, bo większość z nich nie jest w stanie przetrwać z powodu braku kandydatów. Jedne już zostały zlikwidowane, inne przestaną istnieć w najbliższym czasie – powiedział cytowany przez Gazetę Wyborczą ksiądz Andrzej Kobyliński, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Hierarchowie planują ściągnąć do Warszawy kleryków z seminariów w Łowiczu, Siedlcach, Drohiczynie, Płocku i Białymstoku.

Sonda
Czy chciałbyś zostać księdzem?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany