Warszawa: Rekordowa aukcja pamiątek po pianiście. Blisko 1,3 mln zł za fortepian!

2020-09-23 15:40 Mateusz Nadworski
licytacja
Autor: archiwum se.pl

Blisko 1,3 mln zł – tyle zapłacono za fortepian Steinway należący do jednego z najwybitniejszych polskich pianistów, Władysława Szpilmana. To równocześnie najdrożej wylicytowany instrument muzyczny na aukcji w kraju. To aż pięć razy drożej niż wynosiła szacowana wartość. Na wtorkowej licytacji pod młotek poszły też inne najcenniejsze osobiste pamiątki należące do artysty.

Rekordowy fortepian Steinway z 1940 roku stał w domu pianisty aż do jego śmierci. To na nim komponował swoje największe powojenne utwory.

Warszawa: Nie ma parkometrów a sypią się mandaty! Kontrowersje wokół rozszerzenia SPPN [GALERIA]

-Zainteresowanie aukcją było naprawdę ogromne, zarówno ze strony polskich i zagranicznych instytucji kultury, ale też prywatnych kolekcjonerów z całego świata. Aukcja była jedyną taką okazją, aby wejść w posiadanie osobistych przedmiotów jednego z najważniejszych pianistów i stać się częścią tej niesamowitej legendy. Wierzymy, że sukces licytacji otwiera nowy rozdział na polskim rynku aukcyjnym – mówi Juliusz Windorbski, prezes domu aukcyjnego DESA Unicum.

Warszawa: To ma obrazić Papieża? Kontrowersyjne dzieło

Pod młotek poszedł też m.in. zegarek Omega, który wylicytowano za blisko 250 tys. zł czy pióro Mont Blanc za blisko 90 tys. zł. To przedmioty, które ocalały wraz ze Szpilmanem z warszawskiego getta. Łączny obrót ponad 2,5 mln zł sprawia, że aukcja stała się rekordową licytacją tego typu przedmiotów w Polsce.

Warszawa: Kiedy fotoradary na dobre staną na moście Poniatowskiego? [GALERIA]

Kolekcję przekazali synowie Władysława Szpilmana – Krzysztof i Andrzej. Dochód z aukcji zostanie przeznaczony na popularyzowanie twórczości wybitnego artysty na świecie.

Nie będzie metra, tramwajów, nowych szkół, remontów ulic i szpitali W TERMINIE. Wszystko się opóźnia!

Super Raport 23.09 (Goście: Paweł Kowal z Koalicji Obywatelskiej oraz Michał Wójcik - wiceminister sprawiedliwości, Solidarna Polska)

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.