Wielkie migracje między szpitalami. W Szpitalu na Solcu nie będzie już SO-u. Przenoszą go do Szpitala Południowego

i

Autor: Facebook, Renata Kaznowska Wielkie migracje między szpitalami. W Szpitalu na Solcu nie będzie już SO-u. Przenoszą go do Szpitala Południowego

Ważne informacje

Warszawa. Wielkie migracje między szpitalami. W Szpitalu na Solcu nie będzie już SOR-u. Przenoszą go do Szpitala Południowego

2022-08-18 14:13

Wielkie roszady między warszawskimi szpitalami. Oddziały ze Szpitala na Solcu są stopniowo przenoszone do Szpitala Południowego. Od piątku, 19 sierpnia, w szpitalu na Ursynowie będzie funkcjonował SOR, przeniesiony z drugiej placówki. Na Solcu pozostaną izba przyjęć i przychodnia lekarska. To jednak ie koniec zmian.

Przenosiny oddziałów ze Szpitala na Solcu do Szpitala Południowego

Trwają przenosiny oddziałów ze Szpitala na Solcu do Szpitala Południowego. Dlaczego tak się dzieje? Ratusz przypomniał, że zgodnie z planami władz miasta wybudowany za ponad 400 mln zł Szpital Południowy miał być wielospecjalistyczną placówką leczniczą. Te ambitne plany pokrzyżowała jednak pandemia COVID-19. Niezbędne było wówczas uruchomienie w Polsce tymczasowych szpitali przeznaczonych do przyjmowania tylko osób zakażonych koronawirusem. Taką placówką stał się m.in. Szpital Południowy. Później decyzją ministra zdrowia, od 1 kwietnia 2022 roku wszystkie szpitale tymczasowe zostały zlikwidowane, a łóżka covidowe wygaszone.

Zobacz też: Czterolatek zabity przez tramwaj w Warszawie. Są wyniki sekcji zwłok chłopczyka

"Ponieważ Szpital Południowy nie posiada samodzielnego kontraktu z NFZ, do placówki na Ursynowie są stopniowo przenoszone oddziały ze Szpitala na Solcu. Jest to skomplikowana procedura, która wymaga m.in. wyposażania obiektu w sprzęt medyczny i odpowiednią zabudowę, a proces otwierania oddziałów specjalistycznych w Szpitalu Południowym odbywa się w ścisłej współpracy z NFZ" - wyjaśnił ratusz.

Przedstawiciele miasta przejęli szpital Południowy. Weszli w asyście straży miejskiej

Są już nowe oddziały w Szpitalu Południowym

Do szpitala na Ursynowie przeniesiono już z Solca: oddział wewnętrzny z pododdziałem kariologii (łącznie 50 łóżek), izbę przyjęć i oddział intensywnej opieki medycznej na 6 łóżek. Co więcej, w Szpitalu Południowym znajduje się również 7 nowoczesnych i świetnie wyposażonych bloków operacyjnych, a od 27 czerwca w placówce otwarto także oddział ginekologiczno – położniczy (26 łóżek) oraz oddział neonatologiczny z 10 łóżkami.

Nie przegap: Sandra przegrała z guzem mózgu. Rodzice 6-latki opublikowali wzruszające nagranie. W ostatnich chwilach towarzyszyła jej muzyka Sanah

Warto dodać, że na oddziale położniczym znajdują się 4 przestronne sale porodowe z izbą przyjęć, sale do hospitalizacji oraz pozostające w gotowości pomieszczenia bloku operacyjnego – sala cięć cesarskich oraz sala operacyjna do interwencji w przypadkach nagłych.

"Kobiety chętnie decydują się na porody w Szpitalu Południowym – dotychczas przyszło w nim na świat 95 dzieci. Szpital Południowy zawarł również umowę partnerską z Centrum Medycznym „Żelazna” – Szpital i Przychodnia Św. Zofii, aby korzystać z wiedzy i doświadczenia najlepszych" - przekazał ratusz.

Kolejne zmiany zajdą w piątek, 19 sierpnia. Wówczas do szpitala na Ursynowie zostanie przeniesiony SOR. Nie oznacza to jednak, że w Szpitalu na Solcu potrzebujący nie otrzymają pomocy. Jak zapowiedział ratusz, chociaż w budynku przy ul. Solec zostanie zamknięty Szpitalny Oddział Ratunkowy, to w ciągu dnia na miejscu będzie zapewniony dyżur medyczny – w razie zagrożenia życia lub zdrowia pacjent zostanie przewieziony karetką do szpitala. Co więcej, równolegle prowadzona jest rozbudowa i modernizacja SOR w Szpitalu Czerniakowskim.

"W przychodni przyszpitalnej przy ulicy Solec 99 codziennie od godziny 18.00 do 8.00 oraz w weekendy będziemy kontynuować opiekę dla naszych mieszkańców w ramach Nocnej i Świątecznej Pomocy Lekarskiej" - zapewnił ratusz.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ: Szpital Południowy wrócił w ręce miasta

Co jeszcze się zmieni?

- W kolejnym etapie (jesienią) w szpitalu na Ursynowie zaplanowaliśmy uruchomienie oddziału ortopedii z zespołem doświadczonym w endoprotezoplastyce z 29 miejscami oddziału chirurgii ogólnej, ze znaną z Solca specjalizacją chirurgii proktologicznej (28 łóżek), OIT (4 łóżka) oraz pracownię endoskopii - poinformowała wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska.

Sonda
Czy proste prace w szpitalach czy urzędach powinny wykonywać roboty?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE