Warszawa. Wracają zielone strzałki. W 72 miejscach stolicy 100 strzałek do skrętu w prawo

2011-01-21 18:15

Drogowcy instalują nowe sygnalizatory świetlne i poszerzają Zintegrowany System Zarządzania Ruchem. Wracają też sygnalizatory S-2, czyli zielone strzałki do warunkowego skrętu w prawo. Razem będzie ich sto. Dzięki nim korki w mieście będą mniejsze, a podatnicy zapłacą mniej za prąd, bo światła będą energooszczędne.

Nowe sygnalizatory są naprawdę rewelacyjne. Mają estetyczny kształt i świecą się bardzo wyraźnymi, wręcz soczystymi kolorami. Takie światła już działają na skrzyżowaniu Alej Jerozolimskich z Żelazną, Emilii Plater, Marszałkowską i Kruczą. Obecnie drogowcy instalują nowe sygnalizatory wzdłuż ulicy Radzymińskiej na Targówku, gdzie wiecznie tworzą się korki. Samochody jadące od Marek w kierunku Pragi wreszcie nie będą utykać tu w korkach, bo na Radzymińskiej - tak jak na innych ulicach objętych systemem - uruchomiona zostanie zielona fala.

Patrz też: Warszawa: Bilety na komunikację miejską będą droższe!

Tańsze światło

Zarząd Dróg Miejskich postanowił też zmodernizować sygnalizację na Powiślu. Poza instalacją strzałek wymienione zostaną komory sygnalizatorów. Nowe będą też żarówki - tradycyjne, energochłonne "balony" zastąpią nowoczesne diody led. Komory z takimi żarówkami są mniejsze i lżejsze, dzięki temu nie tylko są bardziej estetyczne, ale też zajmują mniej miejsca. Dodatkowo są bardziej energooszczędne. Koszt instalacji zielonych strzałek to 600 tysięcy złotych, a rozszerzanie ZSZR to 1,4 miliona złotych. Ta inwestycja jest opłacalna - miasto mniej zapłaci za prąd, a kierowcy nie będą utykać w korkach.

Nie było pieniędzy

W 2003 roku minister infrastruktury zabronił instalowania zielonych strzałek. Jednak dwa lata temu na nie zezwolił. Dlaczego więc na strzałki czekamy od 2009 roku?

- Nie było funduszy na instalację świateł i przeprogramowanie systemu - wyjaśnia Janusz Galas (53 l.), miejski inżynier ruchu. Cieszmy się, że wreszcie wróciły na swoje miejsce!

Tu włączą zielone strzałki

Na Radzymińskiej i Trockiej, Rosoła i Ghandi, Wolskiej i Sowińskiego, Marymonckiej i Lindego, al. KEN i Wałbrzyskiej, al. Jana Pawła II i Anielewicza, Kasprzaka i Bema, Al. Jerozolimskich i Sokołowskiego, Płochocińskiej i Płytowej, Koszykowej i Lindleya, Puławskiej i Pileckiego czy pl. Bankowym.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki