Warszawa: Zarząd Transportu Miejskiego zamknie metro nocą?!

2020-11-22 11:56 Norbert Amlicki
Metro przestanie kursować?
Autor: um.warszawa.pl zdjęcie ilustracyjne

W przyszłym tygodniu zapadnie decyzja w sprawie redukcji kursowania metra nocą! Argumentem za tą zmianą jest pandemia koronawirusa, przez którą miało znacznie spaść obłożenie składu pociągów.

W połowie listopada ZTM zawiesił kursowanie szkolnych linii oraz nocne kursy linii tramwajowej nr 9. Wszystko przez to, że w czasie pandemii trwają analizy obłożenia w komunikacji miejskiej. Liczenie pasażerów jest ustalane w oparciu między innymi o dane z bramek metra, zliczarek autobusowych, czy też obserwacji prowadzonych przez pracowników. Wygląda na to, że teraz przyszedł czas na redukcję kursów metra.

Spadła liczba pasażerów metra

- Mamy teraz tylko 20% procent liczby kursujących pasażerów z przed wybuchu pandemii. Dlatego ZTM analizuje dane żeby móc podjąć decyzję czy zawiesić kursowanie, albo zrobić coś ze składami metra. - poinformował rzecznik ZTM Tomasz Kunert. Rzecznik mówi tu o nocnych kursach metra w weekend.

Ponad 60 kursów donikąd 

Nocne składy pierwszej linii kursują od godz. 24 w piątki do godz. 2 w sobotę oraz od godz. 24 w sobotę do godz. 2 w niedzielę. W tym czasie odbywa się 16 przejazdów - 8 przejazdów w dwie strony. Z kolei w drugiej linii metra w tym czasie jest 18 przejazdów - po 9 w dwie strony. Jest to aż 68 kursów weekendowych w większości teraz bez pasażerów.

Kiedy zapadnie decyzja?

W poniedziałek lub wtorek zapadnie decyzja w sprawie zredukowania kursowania metra. ZTM zapewnia, że nie ma ograniczy lub  też nie zlikwiduje kursowania nocnych autobusów.

Metro podjęło wyzwanie i rapuje #hot16challenge2