Ważny funkcjonariusz ABW wypadł z okna. Ktoś mu w tym pomógł? Jest śledztwo prokuratury

2021-05-24 13:26
siedziba ABW
Autor: Wojtek Laski / East News

Prokuratura Rejonowa na warszawskim Mokotowie wszczęła śledztwo w sprawie śmierci ważnego funkcjonariusza ABW, który w miniony piątek (21 maja) wypadł z okna w siedzibie Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że było to samobójstwo, ale śledczy chcą sprawdzić, czy nie doszło do namawiania lub podżegania do samobójstwa.

Do tragicznego wypadku doszło w piątek, 21 maja w godzinach porannych. Z okna budynku przy ulicy Rakowieckiej 2A wypadł mężczyzna, który okazał się "ważnym funkcjonariuszem" z Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych. Mężczyzna nie przeżył upadku z czwartego piętra - pomimo szybkiej reakcji służb medycznych, jego życia nie udało się uratować.

W poniedziałek rzeczniczka stołecznej prokuratury, Aleksandra Skrzyniarz przekazała, że w Prokuraturze Rejonowej Warszawa-Mokotów prowadzone jest postępowanie po śmierci funkcjonariusza ABW. - Śledztwo wszczęto z artykułu 151 kodeksu karnego, z którego treści wynika, że "kto namową lub przez udzielenie pomocy doprowadza człowieka do targnięcia się na własne życie, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5 - poinformowała Skrzyniarz. To może oznaczać, że śledczy chcą sprawdzić, czy nie doszło do podżegania lub namawiania do samobójstwa.

Po tragedii wszyscy nabrali wody w usta. Rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn przekazał jedynie lakoniczny komunikat, w którym napisał, że na terenie siedziby agencji w Warszawie doszło do wypadku. Poszkodowany został funkcjonariusz, przewieziono go do szpitala. Nikt nie chciał ujawnić żadnych dodatkowych informacji. Po kilku godzinach reporterom Super Expressu udało się ustalić, że mężczyzna zmarł.

- Jak udało się nam ustalić, był to pracownik Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych. (…) Według ustaleń o2.pl był to doświadczony oficer. W ABW służył 16 lat, do Agencji trafić miał z policji. (…) Nasi informatorzy wskazują, że mogła być to próba samobójcza" – napisano na portalu, który jako pierwszy napisał o wypadku w siedzibie ABW.

Samobójstwo na moście Poniatowskiego. Mężczyzna zginął na miejscu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE