Wianki nad Wisłą. Wielkie powitanie lata w stolicy

i

Autor: Miasto Stołeczne Warszawa/FACEBOOK Wianki nad Wisłą. Wielkie powitanie lata w stolicy

Wianki nad Wisłą 2022. Koncerty i moc atrakcji. Wielkie powitanie lata w stolicy

2022-06-25 21:48

W sobotę, 25 czerwca, na mieszkańców stolicy czekał wyjątkowy dzień. Nad Wisłą na Podzamczu przez cały czas trwa wielki piknik z okazji nadejścia lata. Koncerty z muzyką ludową, lepienie garnków a nawet rzucanie siekierą! Takie atrakcje czekały dziś na chętnych. Jednak skąd wzięła się nazwa tego święta i dlaczego tego dnia pleciemy wianki? Zapraszamy do artykułu.

Wianki na Wiśle 2022

Wielkie powitanie lata w stolicy. Jak zawsze stołeczny ratusz przygotował z tej okazji moc atrakcji. W Multimedialnym Parku Fontann na skwerze 1 Dywizji Pancernej WP o godzinie 13 rozpoczął się rodzinny piknik połączony z warsztatami. Wśród atrakcji było oczywiście plecenie tradycyjnych wianków. Były też bardziej męskie rozrywki. Chętni mogli na przykład porzucać siekierą lub przymierzyć średniowieczną zbroję.

Przeczytaj również: Noc Kupały 2022 w Warszawie. Co to jest? Darmowe imprezy w Warszawie

Były też warsztaty garncarstwa. Ci, którzy nie bali się ubrudzić nieco rąk mogli ulepić własne naczynia z gliny. Zgromadzonym przygrywała ludowa kapela. Wieczorem zaczęły się z kolei regularne koncerty. Na scenie wystąpiły zespoły Żywiołak, Dagadana oraz Mikromusic. Na godzinę 22 zaplanowano wyjątkowe widowisko świętojańskie z puszczaniem wianków na Wiśle.

Magiczna noc

Dawniej noc przesilenia letniego nazywano Nocą Kupały i wierzono, że to wyjątkowy i magiczny czas szczególnie sprzyjający zakochanym. Wypada ona w okolicach 21 czerwca. Plecenie i puszczanie wianków na Wiśle, to również bardzo stary zwyczaj. Tradycja sięga czasów zanim w Polsce nastało chrześcijaństwo. Wianki były symbolem niewinności, dlatego na głowę zakładały je niezamężne dziewczęta. Dlatego o kobiecie, która wyszła za mąż mówiło się, że „straciła wianek”. Tylko tej nocy można było w lesie znaleźć kwiat paproci, który dawał znalazcy wielkie bogactwo i szczęście.

Sonda
Czy wybierzesz się na Wianki nad Wisłą w Warszawie 2019?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE