Wielka wpadka Trzaskowskiego na Twitterze. Gdy to zobaczyliśmy, aż nas zatkało

2021-10-14 13:36
Wielka wpadka Trzaskowskiego na Twitterze. Gdy to zobaczyliśmy, aż nas zatkało
Autor: Sebastian Wielechowski / Super Express Wielka wpadka Trzaskowskiego na Twitterze. Gdy to zobaczyliśmy, aż nas zatkało

Rafał Trzaskowski zaliczył kolejną wpadkę. I to niemałą! Jego poranny wpis na temat stowarzyszenia Marsz Niepodległości lotem błyskawicy obiegł media. Czujni obserwatorzy nie omieszkali wytknąć Trzaskowskiemu ortograficznego byka, który niezaprzeczalnie rzuca się w oczy. Jaki wyraz tym razem przysporzył prezydentowi Warszawy problemów?

Rafał Trzaskowski nie popisał się znajomością ortografii. Zresztą, nie pierwszy raz! Wystarczy wspomnieć wpis prezydenta Warszawy na Twitterze, który opublikował, gdy świat obiegła informacja, że znany aktor Jean-Paul Belmondo nie żyje. Wówczas ze słynnym "przymróżeniem" oka potraktował polską ortografię.

Minął nieco ponad miesiąc i Rafał Trzaskowski znów zapomniał o zasadach panujących w języku polskim. W czwartkowy ranek opublikował wpis na Twitterze, w którym przypomina, że już w kwietniu złożył wniosek o likwidację stowarzyszenia Marsz Niepodległości. Czujnemu oku obserwatorów nie umknął rażący byk ortograficzny w jednym z wyrazów. Chodzi o "sprzeniewierzenie", które prezydent Warszawy do połowy napisał poprawnie. Rafał Trzaskowski dobrze pamiętał, że zgodnie z zasadami po spółgłosce "p" pisze się "rz", jednak dalej napotkał problem i najwidoczniej złośliwy chochlik przeprawił poprawne "rz" na "ż".

Pod wpisem zaroiło się od komentarzy wytykających rażący błąd. Prezydent Warszawy wyszedł jednak z twarzą z całej sytuacji. Rafał Trzaskowski podziękował za czujność dołączając uśmiechniętą emotikonkę.

Niegdyś głośnym echem odbił się błąd ortograficzny (a nawet dwa!) popełniony przez ówczesnego prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Po z tragicznym w skutkach trzęsieniu ziemi i tsunami w Japonii prezydent wpisał się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie Japonii. Napisał wówczas: "Jednoczymy się w imieniu całej Polski z narodem Japonii w bólu i nadziei na pokonanie skutków katastrofy". W jednym zdaniu popełnił jednak dwa rażące błędy ortograficzne, pisząc "bulu" i "nadziei". Czy po swoich "bykach" również Rafał Trzaskowski zostanie zapamiętamy jako polityk nieznający zasad ortografii?

Quiz. Sobotnia ortografia. "Rz" czy "ż"? Możesz się zdziwić!

Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię:
Super Raport (Goście: Bartosz Arłukowicz - eurodeputowan, PO oraz prof. Ewa Marciniak - politolog, UW) Sedno Sprawy: Paweł Wdówik
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE