Wielkie czyszczenie Warszawy ! Zobacz gdzie można sprzątać miasto z gwiazdami!

2020-09-19 9:05 Izabela Kraj
Sprzątanie świata
Autor: materiały prasowe Sprzątanie świata

Piaski na Poniatówce, teren przy zoo, plaża Rusałka czy Romantyczna, Wisła w rejonie Żoliborza i na Młocinach – to w tych miejscach w sobotę o godz. 16 odbędzie się wielkie czyszczenie miasta. Rejon Wisły pomogą sprzątać gwiazdy, m.in. Kayah, Bovska czy Antek Smykiewicz. Więc to wielkie czyszczenie miasta będzie się odbywać w naprawdę doborowym towarzystwie.

Organizatorzy tegorocznego warszawskiego Sprzątania Świata zapewniają worki, rękawiczki oraz wywóz śmieci. – Zachowujemy dystans, będziemy dezynfekować wszystkie sprzęty, które będą nam niezbędne do zbiórki śmieci – mówi Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta Warszawy ds. Wisły. Podczas poprzedniego sprzątania warszawskich plaż zebrano aż 740 kg śmieci. Pobijemy rekord? Na bulwarach w Green Cafe Nero (bulwar Karskiego 5) w godz. 16–20 odbędą się też warsztaty przetwarzania plastikowych nakrętek na różne użytkowe przedmioty oraz tworzenia lampionów ze szklanych słoików. W planie są też drobne prezenty dla osób, które zbiorą chociaż jeden pełen worek odpadów.

Podczas sprzątania pomiędzy plażami przepłynie łódka, z której będzie rozbrzmiewać hymn Dzielnicy Wisła.

Nadwiślańskie plaże w letnim sezonie sprząta codziennie służba brzegowa. Do godziny 9.00 rano oprócz zwykłych śmieci z newralgicznych miejsc wygrabiane są także pety, kapsle, szkło, itp. Służby zmywają też nieczystości z ławek i trapów. Aby mniej śmieci trafiało na brzeg, nad rzeką  stoi 127 stalowych koszy, 40 wiklinowych, 53 beczek 200 l, które są codziennie opróżniane.

Zbiórki odpadów na nadwiślańskich plażach oraz Punkt Edukacji Ekologicznej są zrealizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego. Harmonogram atrakcji i wydarzeń można śledzić na fanpage’u Dzielnicy Wisła.

Kayah
Autor: Akpa/Niemiec Kayah. Na krótko przed maturą zaczęła nagrywać płytę. Musiała więc dokonać wyboru: nauka albo muzyka. Wybrała to drugie, co nie znaczy, że nie próbowała przystąpić do egzaminu dojrzałości jeszcze raz, nabierająca tempa kariera znów jednak wzięła górę.

Kinga Sawczuk – zaangażowana w sprawy ekologii gwiazda internetu - już zdążyła wziąć udział w akcji i posprzątała teren nad Wisłą.

Towarzyszył jej dziennikarz - Kuba Adamiak, z którymi współprowadzi e-lekcje przyrody w ramach projektu edukacyjnego "Eco Studio Electro – System". Kinga i Kuba spotkali się na warszawskich Bulwarach przy restauracji Bella Italia i ruszyli do sprzątania nabrzeża.

Sprzątanie z gwiazdą internetu
Autor: materiały prasowe Sprzątanie z gwiazdą internetu

Zbierali nie tylko zwykłe śmieci pozostawiane każdego dnia na plaży, jak butelki, puszki, papierki. Pokazali też co zrobić z elektrośmieciami. Stare telefony komórkowe, czy laptopy powinny trafić do specjalnych pojemników lub punktów zbiórki. Gwiazdy internetu pokazały, że każdy z nas może zadbać o planetę Ziemia. Jest szansa, że w ten weekend wielu młodych ludzi ruszy posprzątać swoją okolicę, biorąc przykład z Kingi, którą obserwuje aż 5 mln osób na TikToku i milion na Instagramie!