W końcu się dogadali

Wielkie zmiany na Woli. Przebudują dwie ulice na Odolanach! Jest decyzja konserwatora

2023-02-03 20:30

Wielkie zmiany na Woli! Urzędnikom w końcu udało się porozumieć i dojdzie do przebudowy dwóch ulic na Odolanach. Prace nie były możliwe z uwagi na historyczną wartość bruku na ul. Ordona. - Na tych zmianach skorzystają wszyscy – twierdzi zastępca prezydenta Michał Olszewski. Mieszkańcy będą mogli odetchnąć z ulgą. Co dokładnie się zmieni?

Przebudowa Ordona. Koniec batalii o bruk

Bitwa o bruk na ul. Ordona w reszcie dobiegła końca. Od lat fatalny stan drogi doprowadzał do rozpaczy okolicznych mieszkańców. Było głośno, koła jeżdżących tamtędy ciężarówek niemiłosiernie dudniły na starej kostce. W 2022 roku Zarząd Dróg Miejskich zwrócił się do wojewódzkiego konserwatora zabytków z prośbą o wykreślenie bruku z ewidencji zabytków. Prof. Lewicki prośbę odrzucił. W końcu udało się jednak w tej sprawie porozumieć. - Po długich rozmowach i pracach uzgodniliśmy z Mazowieckim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków kwestię modernizacji ulicy Ordona. Udało nam się wypracować porozumienie, z którego wszyscy powinni być zadowoleni – mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Na ulicy Ordona w ostatnich latach powstało wiele bloków mieszkalnych. Jednocześnie wciąż funkcjonują tam różnego rodzaju firmy – m.in. hurtownia materiałów budowlanych. W związku z tym, po zniszczonej brukowej nawierzchni, oprócz samochodów osobowych, poruszają się też pojazdy ciężarowe. - Generuje to ogromny hałas, na który wielokrotnie skarżyli się mieszkańcy - przyznaje urzędnik. ZDM ma na to plan. Remont będzie przebiega w dwóch etapach. - Pierwszy etap będzie polegał na zabezpieczeniu bruku dodatkowymi wzmocnieniami oraz na wykonaniu nowej nawierzchni. Drugi obejmie kompleksowe zmiany z wprowadzeniem dodatkowej infrastruktury komunikacyjnej, w tym również linii tramwajowej. Przyjęte rozwiązanie zapewnia zarówno zachowanie bruku w dobrej formie, ale też poprawi komfort mieszkańców – mówi prof. Jakub Lewicki, Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Dodał, że najbardziej zniszczone fragmenty, które nie dają się naprawić, będą przełożone. Drugi etap będzie obejmował budowę linii tramwajowej. W ciągu ulicy będzie więcej zieleni, znikną betonowe latarnie, a bruk zostanie przykryty asfaltem.

Wielkie zmiany obejmą też ul. Jana Kazimierza. W lutym ruszył przetarg na wykonawcę przebudowy. Powstanie nowa jezdnia, chodniki oraz zjazdy na posesje i droga dla rowerów. Oferty można składać do 3 marca.

Sonda
Kostka brukowa najlepiej sprawdzi się:
Nasi Partnerzy polecają