Wody Polskie budują rurociąg. Urzędnicy skuli beton w tunelu kolektora [GALERIA]

2019-09-04 16:03 Mateusz Nadworski (mnadworski@grupazpr.pl)
Zgrzewają rury do budowy rurociągu
Autor: Tomasz Radzik/SUPER EXPRESS Zgrzewają rury do budowy rurociągu

Przy moście Północnym rozpoczął się kolejny etap ratowania Wisły. Wody Polskie zgrzewają gigantyczne rury, które lada moment trafią na most pontonowy. Państwowa Straż Pożarna zajęła się utwardzaniem brzegów rzeki w miejscach gdzie rurociąg będzie wchodził na ląd. W tym samym czasie trwają prace nad usunięciem awarii. Robotnicy skuli beton w tunelu kolektora.

Teren przy moście Północnym, po prawej stronie Wisły zajęły ciężkie sprzęty. Wody Polskie odpowiedzialne za budowę rurociągu, którym będą transportowane ścieki, zgrzewają gigantyczne rury.

- Mają one sto centymetrów. Na specjalnie wydzielonym terenie są zgrzewane tak, żeby wytrzymały wszelkiego rodzaju naprężenia związane z tłoczeniem pod ciśnieniem ścieków. Cały rurociąg ma mieć około 1100 metrów, z czego prawie 250 metrów po wodzie – powiedział Sergiusz Kieruzel, rzecznik prasowy Wód Polskich.

Zmontowany został już jeden z dwóch rurociągów, które będą ułożone nad rzeką.

- Za pomocą specjalnych rolek został powoli przesunięty nad Wisłę. W czwartek z samego rana ma być wciągnięty na most pontonowy. - dodał Kieruzel.

Po obu stronach Wisły trwają też prace wykończeniowe. Na lewym brzegu duży dźwig montuje ściany czerpni, z której za pomocą wielkich pomp ścieki będą wtłaczane do rurociągu. Po prawej stronie strażacy z Państwowej Straży Pożarnej utwardzają brzeg za pomocą worków z piaskiem.

Rury do budowy drugiej "nitki" rurociągu cały czas zjeżdżają na plac budowy. W piątek zostanie zamontowany drugi rurociąg, tak żeby w sobotę mogły obiema rurami popłynąć ścieki.

W tym samym czasie urzędnicy ze stołecznego ratusza pracują nad naprawą kolektora. Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski zaapelował do polityków aby nie wykorzystywali tej awarii do celów politycznych.

- Mieliśmy uzgodnione z panem ministrem Dworczykiem, że nie robimy na tym polityki. Z tego co widzę pan premier nadal chce tą politykę uprawiać. My nie chowamy głowy w piasek. Rozwiązujemy problem i wyciągamy konsekwencje. - powiedział Rafał Trzaskowski.

Prezydent poinformował o postępie prac naprawczych.

- Szacujemy co będzie potrzebne do usunięcia awarii. Zostało skute dwanaście metrów kwadratowych pokrywy betonowej w kolektorze. Pozwoli to powiedzieć ile będzie trwała naprawa. Włączone zostało też mechaniczne oczyszczanie ścieków. Mamy specjalne kraty, które poza ozonowaniem zatrzymują zanieczyszczenia – stwierdził prezydent stolicy.